17|
17871
|09.11.2015
ПОЛИТИКА
Цветан Василев: Истината за "Виваком" боли, истината за КТБ – още повече
В момента "ВТБ Капитал", която държи 33% от собствеността, прави опит да продаде телекома.Банкерът Цветан Василев разпространи чрез личния си сайт мнение за случващото се с "Виваком".
Ето как Василев оценява случващото се:
"Тези дни се разиграва поредният фарс с един от най-атрактивните активи на фалираната от държавната машина Корпоративна търговска банка АД – Виваком, в недовършен комплект с НУРТС и притежаваните от него мултиплекси. Активи, чиято нетна стойност при нормални условия би била от порядъка на 1,5 – 1,6 млрд. лева. И които сега “измъченият“ кредитор VTB продава за 180 млн. евро чрез „открит и честно провеждан конкурс“.
Не знам дали някой се запита защо кредитор продава „лош“ дълг над номинал?! Опитният в пласирането на дългове Милен Велчев, обаче, го постига! С цената на какво?
1. Някой има ли представа как се продава дълг на компания, чиито акционери не са поканени да го платят?
Нека да припомня някои основни събития, които съпътстваха развитието на компанията, след затварянето на Корпоративна търговска банка АД.
Ще започна с факта, че през лятото на 2014 г. партньорската VTB Capital много бързо взе решение да не участва в рекапитализирането на КТБ АД, въпреки че беше миноритарен акционер в банката. Вероятно това се случи под влиянието на българските си представители Милен Велчев, Георги Велчев и Красимир Катев. Тогава имаше слухове, че са били привикани в едно посолство и са станали послушни. Сега, след като виждаме ролята им в процеса на кражбата на Виваком, би могло да се мисли и с по-елементарни категории – алчност, например.
1.1. Малко предистория
Противно на твърденията на „убедителния“ Милен Велчев, ще кажа, че още през юли 2014 г. VTB отказаха да удължат срока за изплащане на мостовия заем от 150 млн. евро на компанията на акционерите V2 Telecom, въпреки изричните клаузи в договора.
Леко отклонение за тези, които са забравили или не са се осведомили: Виваком беше придобита чрез изключително сложна сделка, финализирана през 2011 г. — изкупуване и преструктуриране на дълговете на компанията към нейните международни англо-американски кредитори. В резултат на крайно некомпетентното управление на ръководството й преди 2012 г., Виваком беше натрупала значителни задължения и беше пред финансов колапс. Екипът на КТБ АД и VTB си подадоха ръка тогава, за да преструктурират дълговете и спасят Виваком. Де факто Виваком в момента има три компании майки, а мостовият заем към една от тях е част от схемата на преструктуриране на дълговете. За тези, които още не са разбрали, къде точно е КТБ АД в сделката — банката е финансирала компаниите майки на Виваком при придобиването на компанията.
Важно е, също така, да се отбележи, че след придобиването, ръководството на Виваком беше сменено и компанията оздравена. Нещо, което не може да се каже за нея в момента — след като оперативното ръководство беше поставено под контрола на братя Велчеви с мълчаливото одобрение на властта.
Та да се върнем на лятото на 2014 г., когато КТБ АД беше буквално смазана целенасочено от българските държавни институции. След подемането на кампанията по очерняне на моята репутация, аз си подадох оставката като Председател на Надзорния съвет на Виваком, воден от отговорността си за защита на компанията. Въпреки това, продължих да работя активно в нейна полза. Моето разбиране след изкуствено причинената ликвидна криза в КТБ АД през юни 2014 г. беше, че Виваком, наред с Петрол и Нуртс, са основните активи, които следва да бъдат използвани при подготвяния план за преструктуриране на банката от консорциума, воден от Държавния фонд на Султаната на Оман. Как? Като се продадат на международни стратегически инвеститори и средствата се използват за рекапитализиране на КТБ АД.
1.2. Да, но…
През септември – октомври 2014 г. беше направено предложение за рефинансиране на мостовия заем, единодушно отхвърлено от директорите от квотата на VTB Capital на дружеството-длъжник. В тотален конфликт на интереси, разбира се. Обстоятелство, което тепърва ще трябва да разглежда компетентният английски съд!
През месец декември 2014 г. направих последен опит да преговарям с VTB, като изпратих личен имейл на Юрий Соловьов (вицепрезидент на VTB) с предложение за рефинансиране на дълга. Без отговор!
Междувременно провалената от г-н Луврие комплексна сделка беше използвана за тотално превземане на компанията от българо-руската група по интереси. Признаците са „видими“ – спонсорство на „отбора на народа“ на Пеевски и Сталийски, подмяна на договори, източване на компанията… Влошените чувствително финансови резултати на Виваком за 2015 г. само доказват моята теза!
2. За „мръсното бельо“ на Ърнст § Янг България и незаконния търг за Виваком
Не се учудвам, че Ърнст § Янг са привлечени като консултант по подготовката на т.нар. търг за продажба на дълга, разбирайте компанията. Те участваха чрез българския си филиал и при „обезценката“ на активите на КТБ АД, която, между другото, отказаха да покажат публично и върху която отказаха да си сложат подписа. Очевидно е, че тогава българският филиал е приел стойността на Виваком за „0“. Въз основа на такива фиктивни обезценки се разпространи безумното твърдение за „дупка“ в КТБ АД, на базата на което беше отнет нейният лиценз.
Участниците в „прозрачния“ търг за Виваком също са специално подбрани. Част от тях са най-евентуално бъдещи „приобретатели“ на актива, след неговото „почистване“ от Спас Русев. Достатъчно е да спомена тандема Германос – Бьорголфсон (не греша, не), Рони Пецик, M1 и др. Някои от тях бяха готови да плащат 6,25 пъти EBITDA за компанията дори след затварянето на банката, т.е около 1,1 млрд евро за цялата компания. Сега защо да не „икономисат“ 300-400 млн. евро след като им ги подаряват? Преобладаващата част от тези 300-400 млн. трябваше да влязат в активите на КТБ.
Всъщност, ролята на подставеното лице Спас Русев е да изчисти актива от претенциите на акционерите и да го препродаде на някой от участниците в опорочения търг. Които от своя страна ще го препродадат на крайния инвеститор – някой от големите в бранша.
2.1. За медийните спекулации по мой адрес
Непрекъснатите медийни атаки за „кражбата на активи“ от мене има една цел – да обоснове тяхната кражба. В случая, целта на българо-руския отбор е да осребрят т.нар. пакет на ВТБ (притежаван от тяхната компания Crusher), т.е около 90 милиона евро. Говори се, че вече се знае и разпределението на квотите на плячката. Е, няма да се сбъдне хвалбата на „агент Павел“ от май 2014 г., че Виваком е тяхна, т.е. на ДПС. Ще трябва да разделят баницата с другите хиени, та чак и с московските мечки.
2.2. Кой може да предотврати кражбата на Виваком и ощетяването на кредиторите на КТБ АД ?
В момента единственият, който може да предотврати безцеремонната кражба на Виваком, е г-н Дмитрий Косарев, който придоби контрола върху акциите, след развалянето на сделката с Пиер Луврие. Неговата цел е да спре безумието на VTB, включително и чрез съдебни процедури в Лондон, и да постигне съгласие с българските власти по отношение на техните претенции към акциите на Виваком. Нещо повече — да извади на бял свят доказателствата, че Crusher, дъщерна компания на VTB, е владеещ несобственик на пакета от 33% от Виваком, тъй като той е изцяло платен от компанията ТЦ-ИМЕ. Позоваването на Милен Велчев на факта, че ТЦ-ИМЕ, виждате ли, не се било разпоредило с акциите само потвърждава тезата за организацията на атаката от страна на криминално-политическия кръг около ДПС чрез използване на техните бухалки от съда и прокуратурата. За голямо тяхно съжаление, няма как вечно да манипулират съдебната система със заплахи.
Виваком може и трябва да бъде продадена от нейните акционери, а не от ВТБ. Само през нормална процедура на търга ще се появят стратегическите инвеститори, които ще платят нормалния за отрасъла мултипликатор на нейния финансов резултат. Това трябва да стане с одобрението на сегашните кредитори на Корпоративна търговска банка АД, за да се намалят щетите след изкуствено причинения фалит на банката. А не на онези, които върнаха спомена от ноември 1917 година.
3. Защо беше атакувана КТБ АД?
В заключение, искам да подчертая още веднъж, че КТБ АД беше атакувана заради отказа ми да прехвърля безвъзмездно част от продобитите чрез нейни финансирания активи – Виваком, НУРТС, Петрол, Дунарит. Само тяхната стойност към онзи момент, в частта на контролираните от банката участия, надхвърляше 2 млрд. лева.
Политическата мафия предпочете с манипулации да обезцени изкуствено тези активи, за да може да прибере 200-300 млн. евро задкулисно. А на каква цена? Като опропасти работещи активи, унищожи работеща банка и ограби спестяванията на работещата средна класа на България.
Още веднъж заявявам, че няма да престана да отстоявам истината въпреки натиска и изнудванията на политическата мафия! Нашата истина - на мен и моите колеги!
"Тези дни се разиграва поредният фарс с един от най-атрактивните активи на фалираната от държавната машина Корпоративна търговска банка АД – Виваком, в недовършен комплект с НУРТС и притежаваните от него мултиплекси. Активи, чиято нетна стойност при нормални условия би била от порядъка на 1,5 – 1,6 млрд. лева. И които сега “измъченият“ кредитор VTB продава за 180 млн. евро чрез „открит и честно провеждан конкурс“.
Не знам дали някой се запита защо кредитор продава „лош“ дълг над номинал?! Опитният в пласирането на дългове Милен Велчев, обаче, го постига! С цената на какво?
1. Някой има ли представа как се продава дълг на компания, чиито акционери не са поканени да го платят?
Нека да припомня някои основни събития, които съпътстваха развитието на компанията, след затварянето на Корпоративна търговска банка АД.
Ще започна с факта, че през лятото на 2014 г. партньорската VTB Capital много бързо взе решение да не участва в рекапитализирането на КТБ АД, въпреки че беше миноритарен акционер в банката. Вероятно това се случи под влиянието на българските си представители Милен Велчев, Георги Велчев и Красимир Катев. Тогава имаше слухове, че са били привикани в едно посолство и са станали послушни. Сега, след като виждаме ролята им в процеса на кражбата на Виваком, би могло да се мисли и с по-елементарни категории – алчност, например.
1.1. Малко предистория
Противно на твърденията на „убедителния“ Милен Велчев, ще кажа, че още през юли 2014 г. VTB отказаха да удължат срока за изплащане на мостовия заем от 150 млн. евро на компанията на акционерите V2 Telecom, въпреки изричните клаузи в договора.
Леко отклонение за тези, които са забравили или не са се осведомили: Виваком беше придобита чрез изключително сложна сделка, финализирана през 2011 г. — изкупуване и преструктуриране на дълговете на компанията към нейните международни англо-американски кредитори. В резултат на крайно некомпетентното управление на ръководството й преди 2012 г., Виваком беше натрупала значителни задължения и беше пред финансов колапс. Екипът на КТБ АД и VTB си подадоха ръка тогава, за да преструктурират дълговете и спасят Виваком. Де факто Виваком в момента има три компании майки, а мостовият заем към една от тях е част от схемата на преструктуриране на дълговете. За тези, които още не са разбрали, къде точно е КТБ АД в сделката — банката е финансирала компаниите майки на Виваком при придобиването на компанията.
Важно е, също така, да се отбележи, че след придобиването, ръководството на Виваком беше сменено и компанията оздравена. Нещо, което не може да се каже за нея в момента — след като оперативното ръководство беше поставено под контрола на братя Велчеви с мълчаливото одобрение на властта.
Та да се върнем на лятото на 2014 г., когато КТБ АД беше буквално смазана целенасочено от българските държавни институции. След подемането на кампанията по очерняне на моята репутация, аз си подадох оставката като Председател на Надзорния съвет на Виваком, воден от отговорността си за защита на компанията. Въпреки това, продължих да работя активно в нейна полза. Моето разбиране след изкуствено причинената ликвидна криза в КТБ АД през юни 2014 г. беше, че Виваком, наред с Петрол и Нуртс, са основните активи, които следва да бъдат използвани при подготвяния план за преструктуриране на банката от консорциума, воден от Държавния фонд на Султаната на Оман. Как? Като се продадат на международни стратегически инвеститори и средствата се използват за рекапитализиране на КТБ АД.
1.2. Да, но…
През септември – октомври 2014 г. беше направено предложение за рефинансиране на мостовия заем, единодушно отхвърлено от директорите от квотата на VTB Capital на дружеството-длъжник. В тотален конфликт на интереси, разбира се. Обстоятелство, което тепърва ще трябва да разглежда компетентният английски съд!
През месец декември 2014 г. направих последен опит да преговарям с VTB, като изпратих личен имейл на Юрий Соловьов (вицепрезидент на VTB) с предложение за рефинансиране на дълга. Без отговор!
Междувременно провалената от г-н Луврие комплексна сделка беше използвана за тотално превземане на компанията от българо-руската група по интереси. Признаците са „видими“ – спонсорство на „отбора на народа“ на Пеевски и Сталийски, подмяна на договори, източване на компанията… Влошените чувствително финансови резултати на Виваком за 2015 г. само доказват моята теза!
2. За „мръсното бельо“ на Ърнст § Янг България и незаконния търг за Виваком
Не се учудвам, че Ърнст § Янг са привлечени като консултант по подготовката на т.нар. търг за продажба на дълга, разбирайте компанията. Те участваха чрез българския си филиал и при „обезценката“ на активите на КТБ АД, която, между другото, отказаха да покажат публично и върху която отказаха да си сложат подписа. Очевидно е, че тогава българският филиал е приел стойността на Виваком за „0“. Въз основа на такива фиктивни обезценки се разпространи безумното твърдение за „дупка“ в КТБ АД, на базата на което беше отнет нейният лиценз.
Участниците в „прозрачния“ търг за Виваком също са специално подбрани. Част от тях са най-евентуално бъдещи „приобретатели“ на актива, след неговото „почистване“ от Спас Русев. Достатъчно е да спомена тандема Германос – Бьорголфсон (не греша, не), Рони Пецик, M1 и др. Някои от тях бяха готови да плащат 6,25 пъти EBITDA за компанията дори след затварянето на банката, т.е около 1,1 млрд евро за цялата компания. Сега защо да не „икономисат“ 300-400 млн. евро след като им ги подаряват? Преобладаващата част от тези 300-400 млн. трябваше да влязат в активите на КТБ.
Всъщност, ролята на подставеното лице Спас Русев е да изчисти актива от претенциите на акционерите и да го препродаде на някой от участниците в опорочения търг. Които от своя страна ще го препродадат на крайния инвеститор – някой от големите в бранша.
2.1. За медийните спекулации по мой адрес
Непрекъснатите медийни атаки за „кражбата на активи“ от мене има една цел – да обоснове тяхната кражба. В случая, целта на българо-руския отбор е да осребрят т.нар. пакет на ВТБ (притежаван от тяхната компания Crusher), т.е около 90 милиона евро. Говори се, че вече се знае и разпределението на квотите на плячката. Е, няма да се сбъдне хвалбата на „агент Павел“ от май 2014 г., че Виваком е тяхна, т.е. на ДПС. Ще трябва да разделят баницата с другите хиени, та чак и с московските мечки.
2.2. Кой може да предотврати кражбата на Виваком и ощетяването на кредиторите на КТБ АД ?
В момента единственият, който може да предотврати безцеремонната кражба на Виваком, е г-н Дмитрий Косарев, който придоби контрола върху акциите, след развалянето на сделката с Пиер Луврие. Неговата цел е да спре безумието на VTB, включително и чрез съдебни процедури в Лондон, и да постигне съгласие с българските власти по отношение на техните претенции към акциите на Виваком. Нещо повече — да извади на бял свят доказателствата, че Crusher, дъщерна компания на VTB, е владеещ несобственик на пакета от 33% от Виваком, тъй като той е изцяло платен от компанията ТЦ-ИМЕ. Позоваването на Милен Велчев на факта, че ТЦ-ИМЕ, виждате ли, не се било разпоредило с акциите само потвърждава тезата за организацията на атаката от страна на криминално-политическия кръг около ДПС чрез използване на техните бухалки от съда и прокуратурата. За голямо тяхно съжаление, няма как вечно да манипулират съдебната система със заплахи.
Виваком може и трябва да бъде продадена от нейните акционери, а не от ВТБ. Само през нормална процедура на търга ще се появят стратегическите инвеститори, които ще платят нормалния за отрасъла мултипликатор на нейния финансов резултат. Това трябва да стане с одобрението на сегашните кредитори на Корпоративна търговска банка АД, за да се намалят щетите след изкуствено причинения фалит на банката. А не на онези, които върнаха спомена от ноември 1917 година.
3. Защо беше атакувана КТБ АД?
В заключение, искам да подчертая още веднъж, че КТБ АД беше атакувана заради отказа ми да прехвърля безвъзмездно част от продобитите чрез нейни финансирания активи – Виваком, НУРТС, Петрол, Дунарит. Само тяхната стойност към онзи момент, в частта на контролираните от банката участия, надхвърляше 2 млрд. лева.
Политическата мафия предпочете с манипулации да обезцени изкуствено тези активи, за да може да прибере 200-300 млн. евро задкулисно. А на каква цена? Като опропасти работещи активи, унищожи работеща банка и ограби спестяванията на работещата средна класа на България.
Още веднъж заявявам, че няма да престана да отстоявам истината въпреки натиска и изнудванията на политическата мафия! Нашата истина - на мен и моите колеги!
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads