Как държавата на умрелия кон опраска реформите
Публикуваните от сайта Биволъ разговори за пореден път потвърдиха тежките съмнения, че властта у нас се упражнява по сталински - един самодържец отгоре и всички пърхат около него като пеперуди. Всяко ново доказателство в тази посока прави ситуацията в България още по-потискаща.
Дума "опраска" в българския език няма. Не е дори спомената в Речника на българския език - 14 тома (до буква П включително), които включват 112 686 заглавни думи. На буквата О липсва "опраскам".
Но и без да е в речниците думата "опраскам" само за няколко дена промени много неща в живота ни. Научихме, че:
Първо: Премиерът единствен казва кой да бъде "опраскан" и кой не.
Второ: Няма значение какъв е скандалът - решава го премиерът.
Трето: Замазва се всичко, което е гадно и престъпно. Справка - разследването по "Червеи".
Четвърто: Магистратурата не е независима.
Пето: Висши магистрати участват в задкулисни интриги.
Поуката също е ясна: Ако премиерът те харесва е едно "опраскване", ако не те харесва - съвсем друго "опраскване". Може дори да те покани на разходка в парка, както споменава самата Янева.
В която й да е цивилизована държава "Яневагейт" щеше да взриви обществото. Премиерът щеше да е хвърлил оставка, а социолозите и политилозите щяха да са отчели управленска криза. Институционална също, поради участието на висши магистрати в нея. Ако към това се прибави и МВР с неблагополучията и протестите, разследването на банковите сметки на Борисов, Пеевски и Доган в Лихтенщайн, прикриването на контрабандата с цигари на "Булгартабак", съсипването на КТБ и ограбването на Виваком - нещата щяха да са поели в посока на предсрочни избори. Забърканите в аферата покрай "Червей" щяха да са без имунитет и обект на разследване. Самата партия ГЕРБ щеше да е в нокдаун.
Нищо подобно не се случва тук. С назидателен тон министър Павлова ни вдига цената на винетките. Менда Стоянова се държи в парламента с критикуващите некадърния бюджет, както Макаренко се е държал с възпитаниците в трудовите училища. Министър Румяна Бъчварова е загрижена повече за розовите си костюмчета и перленото герданче, отколкото за реформите в МВР. Проблемите със сигурността на гражданите ще останат. Няма да ги реши нито МВР, нито прокуратурата, нито ВАС. Защото са част от модела #Кой, олицетворяван от депутата от ДПС Делян Пеевски. Колкото и да отричат, няма вече кой да им повярва. Невъздържаното и екзалтирано хвалене на споменатите управници и магистрати от пеевските медии само засилва убеждението, че са част от политико-мафиотския кръг. Дори нещо толкова дразнещо не могат да спестят на народа. Или не искат.
Здравният министър говори за реформи и в същото време се опитва да потули огромен скандал с вноса на опасни ваксини от Турция.
Колежката му Лиляна Павлова се хвали с магистрали и пътища, каквито другите страни, включително балканските, са построили отдавна, при това доста по-качествени.
Да, има нови спортни зали, но няма деца и млади хора да спортуват в тях. Избягаха от тази държава, а не от родината.
Докато пишех този текст, приятел ми изпрати текст, на който попаднал във фейсбук. Става дума за разпространявания в цял свят шеговит текст: "Какво правят хората с умрелия кон".
Народна мъдрост на индианците дакота гласи:
Когато забележиш, че яздиш умрял кон, слез от него.
Управляващите в България не слизат от коня. Вместо това разработват стратегия след стратегия какво да се прави с издъхналото добиче:
- Снабдяват се с по-здрав камшик;
- Сменят ездача;
- Заявяват, че винаги са яздили този кон и държат на него;
- Създават работна група за анализ на смъртта;
- Посещават други страни, да видят как там яздат умрели коне;
- Създават Task-Force за съживяване на коня;
- Плащат на хора от чужбина, които уж разбират от умрели коне;
- Включват обучителен модул, за да се научим да яздим по-добре;
- Правят сравнителен анализ между различни умрели коне;
- Променят критериите за това, кога един кон се счита за умрял;
- Прокуратурата започва разследване срещу неизвестен извършител;
- Създава се парламетарна комисия, която съставя доклад за умрелия кон;
- Впрягат много умрели коне, за да станат по-бързи;
- Обясняват: Никой кон не може да е толкова умрял, че да не може да бъде язден;
- Възлагат проучване дали има по-добри и по-евтини умрели коне от нашия;
- Създават група по качеството, за да се намери приложение за умрели коне;
- Разширяват сферата на отговорност на умрелия кон;
- МВР търси убиеца на коня по горещи следи;
- Развиват мотивационни програми за умрели коне;
- Преструкторират, за да може друга област да получи умрелия кон;
- Премиерът обяснява, че конят не е мъртъв, а спи;
- Здравният министър взима отпечатъци от мъртвия кон;
- Реформират умрелия кон и го лишават от привилегии.
Дакота на езика на сиуксите означава "съдружие" или "заедно". Вождът е наричан "уакичунша" и се избира най-достойният. През 2007 г. останалите живи потомци на племето дакота обявяват, че се отделят от САЩ в земите си в Южна и Северна Дакота, Вайоминг, Небраска, Монтана и Колорадо. Самият президент признава, че те са много горди хора. Българите сме по-различно племе. Гърците ни викат "вулгарос", а Турците ни наричат Булгаристан, а ние си траем. Уж сме суверенна държава, а се държим като васали и с освободители, и с поробители. Управниците ни на това му викат геополитическа стратегия. Вътре пък ни газят сатрапи от най-долнопробен вид, а ние им се кланяме, целуваме ръка и ги преизбираме. Най-накрая дойде моментът да ни опраскат едно хубаво, след което някой ще угаси лампата. За да не виждаме собствения си ужас и резил.
Лошо подобие на живот.
Довиждане.
Огнян Стефанов
Моля, подкрепете ни.