Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
6| 4708 | НОВИНИ

Екотакстите за стари коли скачат

Екотакстите за стари коли скачат
Екотакстите за стари автомобили се увеличават, а за новите коли, хибридите и електромобилите те стават по-ниски, обявиха министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и заместникът й Красимир Живков.
 

Екотаксата (наричана официално "продуктова такса") за коли от 5 до 10 години се увеличава с 3% - от 253 лв. на 260 лв, даде пример Живков. За над 10-годишните коли увеличението е от 267 на 275 лв., съобщи БТВ.

 

Размерът на таксите е еднакъв с други източноевропейски страни като Полша и Чехия, където автомобилният парк е предимно с коли над 10-15 години, коментира той.

 

Същевременно продуктовите такси на новите автомобили се намаляват с 5%, а на тези до пет години - с 3%. Досегашната такса за нови автомобили е 146 лева, а сега става 138 лв, сметката за колите до пет години е: от 200 лева таксата спада до 194 лева.

 

Промените са заложени в наредба за определяне на продуктовите такси, публикувана за обществено обсъждане в сайта на екоминистерството. Продуктовите такси на електромобилите се намаляват с 30%, а на хибридните коли - с около 15%.

 

При хибридните намалението е по-малко, тъй като използват бензинови двигатели, които замърсяват околната среда и се изискват повече средства за тяхното разкомплектоване и оползотворяване. Досега за електромобилите и хибридните коли таксата беше както за останалите автомобили.

 

По данни на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда годишно общите приходи от екотакси са приблизително около 3 млн. лева.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Баровците запразниха, 200 000 коли се изнесоха от София 4| 4517 | Баровците запразниха, 200 000 коли се изнесоха от София Километрични колони от коли на ГКПП-та заради технически проблем 0| 4798 | Километрични колони от коли на ГКПП-та заради технически проблем ЕС няма да ни глобява за старите сметища 0| 5203 | ЕС няма да ни глобява за старите сметища Д-р Шишков пред Фрог: ДСБ не е напуснало властта, още ползва служебни коли 7| 5363 | Д-р Шишков пред Фрог: ДСБ не е напуснало властта, още ползва служебни коли

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads