В. Кендов за Фрог: Орязването на кеша е заради заем от 200 млн. лв.?
У нас има да речем 5 000 човека, които получават над 10 000 лв. Тяхната заплата минава по банков път. Всеки път, когато я теглят, дребни суми остават в банката. Личните им данни също. Когато имаме разплащане над 5 000 лв., тогава говорим за 100 000 човека. И техните данни влизат там. Когато обаче става дума за 3 000 лв., хората са 200 000 човека. Отново такси, комисионни и пр. обяснява Кендов.
В момента правителството тегли заем от 200 млн. лв. Той може да го получи от външни кредитори или вътрешни - банки, пенсионни дружества и застрахователи. За да влезем в еврозоната има критерии от Маастрихт, а те са: инфлация максимум 1.5% от средната на 3-те страни с най- ниска такава и лихви по 10-годишните държавни облигации на горните страни макс. +2%.
Правителството ще тегли заем и държавните ценни книжа ще бъдат купени от банките. Няма да ги купят на лихва 5%, тъй като не отговоря на европейските условия. Ако ги купят на процент и половина, банките ще загубят. Тогава властите променят закона за кешовите плащания и парите на хората започват да минават през банките. Келепирът на банките ще бъдат таксите, смята Кендов и допълва, че очаква нов заем до края на годината.
В Англия има ограничения за плащане в брой, но има достатъчно начини да ги заобиколиш. Там, ако нещо не ти е наред, имаш институции, които ще ти решат проблема. Там има финансов омбудсман, регулатор извън централната им банка. Тук какво се случва, ако имаме проблем? Имаме ли механизъм за справяне? Отговорът е НЕ. Справяме се по общия ред.
Моля, подкрепете ни.