Реклама / Ads
0| 4404 |17.08.2017 НОВИНИ

Експерти: Няма опасност за България от заразените яйца и месо

.
Заразените яйца и месо от Белгия и Холандия няма как да достигнат до България. Двете ферми, които са в центъра на скандала, никога не са присъствали на нашия пазар. Това коментира пред Bulgaria ON AIR птицевъдът Ивайло Гълъбов.
 

В становище на Министерството на земеделието и храните се казва, че няма данни за наличие на замърсени яйчени продукти на българския пазар. Председателят на Съюза на птицевъдите у нас обаче посочи, че е възможно такива да са достигнали до нашия пазар.

Гълъбов обаче бе категоричен, че шансът да се намери фипронил в храните у нас е нулев.

"Фипронилът е забранен за третиране на животни, които се използват за хранене. Забранен е и за растителна защита, защото има негативна реакция към насекомите. Вижда се, че се взимат мерки тези продукти да бъдат унищожени. Потърпевши са фермите, които са подведени и е използван непозволен препарат от фирмата производител", обясни той в "България сутрин".

Сергей Иванов от Центъра по биология на храните се съгласи с мнението на Гълъбов, че на българския пазар няма третирани с фипронил храни.

"В случая става въпрос за нерегламентирано използване на инсектицид. Европейската комисия доста строго следи къде са разпределени партидите. В случая такива в България няма", коментира той.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 382 |08.12.2025 България иска информация от Турция за танкера „Кайрос“ . 0| 352 |08.12.2025 Обрат: Paramount прескача Netflix със $108 млрд. оферта за цялата Warner Bros . 1| 546 |08.12.2025 Бюджет 2026 влиза в НС: Кабинетът одобри окончателния проект в евро . 0| 529 |08.12.2025 Напук на Ню Йорк и Калифорния: Тръмп въвежда единни федерални регулации за AI

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads