3|
8541
|25.04.2010
НОВИНИ
Гео Милев на изпита по литература в СУ
„Бунтът в поемата „Септември”" на Гео Милев е темата на предварителния изпит по литература в Софийски университет „Св. Климент Охридски”, който се провежда днес.
Кандидатите, заявили желание да се явят на тази сесия, са 2194. Следващата дата на изпита по литература е определена за 12 юли.
Поемата “Септември” осмисля по нов начин традиционните в българската поезия релации: “народ-бог-цар-отечество”, “варварство-цивилизация”, “народ-вяра-църква”, “отечество-човечество”, “ад-рай”, “бунт-власт-история”. Водеща във възрожденската лирика е темата за патриотичната интеграция на българите; “Септември” отразява кризата на чувството за национална самоличност, защото родината присъства като раздвоено понятие. Една представа за него имат властниците, а друга – въстаниците.
Поетическата традиция определя за двигател на историята водача и народа (Иван Вазов) или избраната личност (Пенчо Славейков); Гео Милев отстоява тезата, че способна да твори нов справедлив исторически ред е само низовата народна маса. В революционната ни поезия образът на българското бунтовно множество има преди всичко национални характеристики; в поемата национално-историческият сюжет (Септемврийското въстание) е представен като модел на световната история. Неговата героизация се постига чрез непознат и парадоксален похват за възвеличаване – деестетизация. Утвърдена е нова представа за рая, в който властва човекът, а Богът, разпознат като Сатана, е запратен “вдън вселенските бездни”, т.е. преосмислен е радикално и библейският мит за апокалипсис.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads