12|
7580
|29.01.2011
СВЯТ
„Хъбъл” откри края на Вселената
Зоркото око на Хъбъл откри галактика, която е най-старата от всички известни до момента. Галактиката е отдалечена на 13,2 милиарда светлинни години от Земята, т.е. видян е космически обект, съществувал 480 милиона години след Големия взрив, съобщава TechNews.bg.
Откритието на група астрономи начело с Ричард Боуенс от Лейденския университет в Холандия е на границите на възможностите на телескопа Хъбъл. Петното, обозначаващо галактиката, е било толкова неясно, че учените са сканирали участъка в продължение на 87 часа, а след това с месеци са анализирали снимките, за да се уверят, че са открили най-старата досега галактика.
Повечето галактики във Вселената са обединени в гигантски "мегаполиси" – купове, които както и градовете се концентрират около центъра, стара масивна галактика, която обикновено съдържа свръхмасивна черна дупка. Учените съобщават, че са успели да намерят такъв куп, разположен на 12,6 млрд. светлинни години от Земята в съзвездието Секстант – това означава, че го виждаме такъв, какъвто е бил 1 млрд. години след Големия взрив, който е настъпил преди 13,6 млрд. г.
Предполага се, че първите галактики са се появили 200-300 милиона години след Големия взрив. Хабъл обаче не е способен да ги открие. Очаква се това да направи наследникът на Хабъл - космическият телескоп на Джеймс Уеб, който НАСА планира да пусне през 2014 година.
Възрастта на космическите обекти, т.е. разстоянието до тях, се изчислява с помощта на червеното отместване - колкото по-далеч е даден обект, толкова повече неговият спектър е изместен към червения край. Отместването при новооткритата галактика е равно на 10,3, докато досегашният рекорд беше 8,3 за галактика, открита през октомври миналата година.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads