Л.Павлова: Край на незаконното строителство по морето
Така ще се бъдат елиминирани хилядите схеми, които концесионери и собственици на плажни капанчета години наред използваха, за да заграждат апетитните терени или да обсебват красивите дюни за собствени нужди, уточни ресорният министър Лиляна Павлова на кръгла маса по тези проблеми.
Освен това, когато бъдат приети, поправките ще гарантират и свободния достъп до плажната ивица от всички, а не както например скандалното бизнес семейство Баневи правеше в продължение на години със Северното ни Черноморие. Те не допускаха никого до морето при луксозния им комплекс „Русалка“, освен ако не е клиент на базата.
Поправките в закона, които министерството готви, са и за ограничение на строителството в 100-метровата зона по брега.
„Третата цел е да сложим край на бетоновите постройки по пясъка, а след това да сложим край и на сергиите с всякакви стоки в т.нар. зона „А“, както и по протежението на цялата плажна ивица“, поясни министър Павлова.
Промените в закона ще бъдат в полза и на природата – таксите, събирани от наеми и концесия на брега, да бъдат инвестирани в развиването на транспортни връзки, алеи и благоустрояване.
Регионалният министър призова за ограничение на интервенцията върху природата. „Да я съхраним такава, каквато искаме и да дадем възможност на тези, които искат да плажуват в по-урбанизирана територия, където да има чадъри, да го направят. Но тези, които искат да имат възможност да плажуват в едни по-диви и не толкова урбанизирани и комерсиално направени плажове, също да имат възможност да го направят“, добави още Павлова.
Новият законопроект предвижда увеличаване и на срока за отдаване на концесия на плажовете от 10 на 15 години. Бъдещите концесионери обаче ще трябва да изпълняват много по-строги условия, за да им бъде дадено да управляват ивицата. Освен че не трябва да са осъждани, те не могат да имат дългове или пък да са лишени от правото да осъществяват търговска дейност.
Моля, подкрепете ни.