2|
6672
|05.06.2012
НОВИНИ
Нашите ученици на 4 място в Европа по тютюнопушене
Българските тийнейджъри продължават да са сред най-пушещите в Европа, показват данните от сравнително проучване за употребата на алкохол, цигари и наркотици сред учащите.
Изследването е направено сред 100 хиляди младежи от страните на Европа, съобщава БНР. В сравнение с връстниците си в другите европейски държави, нашите ученици на 16 години консумират алкохол по-рядко, но в по-големи количества, сочат още данните.
По употреба на цигари българските ученици са на четвърто място в Европа. Леко се увеличава броят на момичетата, които опитват цигарите и като цяло девойките у нас продължават да пушат повече от момчетата.
В останалите европейски държави половината от тийнейджърите са пробвали цигари поне веднъж в живота си. Най-много са пушили учениците в Чехия, Латвия, Литва и Словакия, а най-малко в Норвегия, Исландия и Албания.
64% от учениците в европейските страни са пробвали и алкохолни напитки. По употреба на алкохол нашите 16-годишни младежи са в средата на класацията. Тенденцията обаче е към изравняване на броя пиещи момичета и момчета. За сравнение - най-висок е процентът на употребилите алкохол поне веднъж в живота си ученици в Чехия и в Латвия, а на опашката на класацията са децата в Исландия.
По отношение на употребата на незаконни наркотични вещества България е в първата десетка. У нас се наблюдава леко увеличаване на броя на учениците, пробвали наркотици, докато в Европа тенденцията показва обратното.
По-рано днес директорът на Националния център по наркомании Момчил Василев каза пред БНР, че според него най-големият проблем в момента в България сред учениците е алкохолът.
„За мен лично това е може би най-големият проблем в момента в България сред учениците, най-вече не изобщо пиенето на алкохол, а прекомерното пиене на алкохол, съзнателното напиване. Това се превръща вече в нещо като култура, парти-култура, т.е. да се напиеш така, че да видим кой от нас ще се напие повече", посочи Василев.
Една от основните причини за пристрастяването към опасните навици, според експертът е проблеми с ценностната система на младите хора, комуникациите между младото поколение и социалните системи и не на последно място примера на родителите. По думите на директора на Националния център по наркомании проблемът не е само български.
„Проблемът едва ли е чак толкова задълбочаващ се, колкото просто си стои във времето и не се развива по отношение на неговото решаване, т.е. цигарите, си остават голям проблем, особено за по-малките ученици, имайте предвид, че говорим за 15-16-годишни ученици, а не за тези от последните класове", посочи Василев като допълни, че алкохолът също е един много голям проблем.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads