8|
6466
|17.08.2012
НОВИНИ
Трайчо Трайков ще връща министерска заплата
Бившият министър на енергетиката, икономиката и туризма Трайчо Трайков може да връща заплати и да отнесе солидна глоба около 10 бона.
Той е намесен в конфликт на интереси заради участието му в отдаването на концесия на "Каолин" АД, реши в четвъртък Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
Според институцията Трайков е действал в частен интерес в периода 2009-2011 година, защото почти четири години след изтичане на законния срок е подготвил мотивиран доклад и участвал в приемането на решение на Министерския съвет за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства от находище "Балабана“ в община Дулово, Силистра в интерес на "Каолин“ АД, където Трайков притежава 278 акции.
Едно от доказателствата за конликт на интереси е, че "Каолин" е внесло заявлението за концесията през 2006 година в Министерския съвет, посочват от ресорната комисия. Правителството обаче не се произнася в законния срок от 6 месеца. След идването на власт на ГЕРБ, Трайков придвижва заявлението и го внася в МС с доклад за одобрение в началото на 2010 година. Съответното решение е взето на 27 януари 2010 г., става ясно от сайта на кабинета, но самото решение там не се отваря. Публикувано е в Държавен вестник на 9 февруари 2010 г. Интересното е, че в Националния концесионен регистър липсва информация за предоставена концесия за находище "Балабана".
Според регистъра "Коалин" има концесии, предоставени в периода 2000-2008 г. за находищата "Великан", "Саръгьол", "Кирешлика", "Свобода", "Вятово", "Средня", "Дойранци" и "Дъбравино".
От комисията заявяват, че Трайков може да бъде наказан с отнемане на министерската заплата в периода на конфликт на интереси и глоба. Все още няма официално публикувано решение на комисията на сайта й. Пред Mediapool главният юрисконсулт на комисията Пламира Бенчева потвърди решението и заяви, че то ще бъде публикувано в цялост след един-два дни.
Неговите констатации и евентуални санкции подлежат на обжалване пред Върховния административен съд в едномесечен срок. Трайков не бе открит за коментар.
Комисията бе сезирана от самия него в началото на юли след твърдения в предавания по ТВ7, че бил в конфликт на интереси заради притежаваните от него акции в частната компания "Каолин", чието име бе замесено отново от водещия Николай Бареков като един от основните виновници за повишаването на цената на тока заради продавания от дружеството на Иво Прокопиев скъп варовик за сероочистващите инсталации.
Тогава Трайков коментира, че е наясно, че комисията е съставена на политически квотен принцип, но вярва в компетентността и съвестта на юристите, които са натоварени с ангажимента да се произнесат по подобни въпроси.
"Трябва да имаме доверие в институциите, за да има гаранции за прозрачност, както на сегашните, така и на всички следващи управляващи“, допълни преди повече от месец Трайков.
Бившият министър заяви тогава също, че притежава 278 броя акции от емитирани 50 млн. акции от капитала на "Каолин АД“. Те са били купени още през април 2007 г. при първичното предлагане на капитала на дружеството. Делът на Трайков съставлява 0.00000556 или по-малко от шест десетохилядни от процента части от капитала на дружеството. В момента борсовата цена на тези книжа е приблизително 560 лв., а за миналата година Трайков е получил от тях дивидент от 20 лв.
Тези акции са част от инвестиционен портфейл с книжа на няколко десетки дружества от БФБ, които Трайков притежава и е декларирал пред Сметната палата още при встъпването му в длъжност през 2009 г. С тях не са извършвани никакви действия в рамките на мандата му, както и към настоящия момент.
Бившият министър притежава още 142 акции от ОЦК-Кърджали, 800 акции на ПИБ и 700 на "Софарма", 1885 акции на "Химимпорт", 227 акции на "Монбат", 11 803 акции на "Еврохолд", 750 акции на "Синергон", 600 акции на "Слънчев бряг", 1000 акции на "Химко", 100 на "Стара планина", 4550 на "Елана", 482 на "Капмакс", 25 на "Трейс", 85 на "Енемона" и 1000 на "Зърнени храни".
Трайков става втората бивша ключова фигура от управлението на ГЕРБ, която е обвинена в конфликт на интереси от комисията. Първи беше бившият шеф на Комисията за конфискация на незаконно имущество Тодор Коларов, който също като Трайков е силно критичен към методите на управление на ГЕРБ. Той бе намерен за виновен в конфликт на интереси заради мобилен телефон и лаптоп, които той взел след напускането на поста. Коларов беше намерен за виновен, въпреки че си е платил за вещите на цените, по които комисията ги е купила.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads