16|
6362
|26.09.2012
НОВИНИ
Зам.-главният мюфтия: Няма термин радикален ислям
Циганската махала в Пазарджик от беден квартал изведнъж се е превърнал в богат. Според репортаж, излъчен по Нова телевизия в сутрешния блок, порутените постройки вече са заменени с хубави къщи, жените вече са със забрадки, а мъжете с фесове.
Един от жителите в квартала заяви пред камерата, че единственото спасение е в исляма. Според друг циганин, ако християнството спасява, е трябвало българите да са ги приканвали да приемат тяхната религия.
Ислямската религия се приема масово в циганския квартал в последните няколко години.
"Надявам се да има един ден висш ислямски институт за имами. Има нужда от един такъв институт", заяви пред Нова телевизия зам.-главният мюфтия Бирали Бирали.
"Нужно е имамите да се подготвят от български специалисти, за да може те да работят добре в условията в България", категоричен бе Бирали.
Той припомни, че преди време също е имало обвинения за проповядване на радикален ислям по повод делото, което ще се състои днес в Пазарджик. "В исляма сред мюсюлманската общност такова словосъчетание няма", заяви Бирали. По думите му, може да се говори спокойно за радикално поведение на хора, които не са обвързани с определена религия.
"Това е коментар на хората, които са ориенталисти. Ние можем да говорим за радикално поведение на хора, което не е свързано с определена религия. Не искаме да ни обобщават по този начин. В момента дори отразяването на делото в медиите твърди, че те са обвинени в радикален ислям, но няма такова нещо в дело. Става дума за фондация, която е финансирала хората. Нормално е мюсюлманската общност да получава финанси, въпросът е какво става с тези финанси. Тоест, от друга гледна точка, трябва да се разглежда това – не за прокарване на някакви идеи", заяви Бирали.
"Недопустимо е да се сее омраза между хора с различно вероизповедание. Всички имаме консенсус по този въпрос", каза зам.-главният мюфтия.
Според него 13-те ислямисти, които днес ще се изправят пред съда отново заради обвинения в проповядване на радикален ислям, не получават организирана подкрепа. Бирали бе категоричен, че е трудно да повярваме в това в днешно време. "Ние призоваваме да не се образува напрежение", добави той.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads