69|
6960
|12.10.2012
НОВИНИ
Симеон Дянков: Държа на този данък, ще го има!
Данъкът ще влезе в сила от 1-ви януари 2013 г. Защо въобще Станишев и неговите хора въведоха плосък данък, има доста проблеми с него, попита министърът.
Държа на този данък, ще го има, за моя изненада се оказа, че в България няма такъв данък, обяви по НТВ министърът на финансите Симеон Дянков. Живеейки т САЩ той си бил плащал този данък, после продължил. Данъчното законодателство трябва да е справедливо, смята той. Ако си рентиер, парите работят за теб, но това не се облага. Защо ако работиш на минимална работна заплата, това се облага, а ако имаш много пари, това не се облага, попита Дянков.
Ако имаш депозит от 1000 лв.; данъкът е 30 ст на месец, около 4 лв на година; ако имаш 20 млн лв на депозит, ще плащаш 800 000, а и така трябва, обясни Дянков. Ние се включваме в европейската банкова система и този данък ще се плаща навсякъде, дори парите да са в Швейцария, Лондон или Виена. Подготвили сме текст, че да не може да се избягва този данък, нито в друга държава, защото имаме двустранни споразумения.
Като е създаден плоският данък, е имало такава дискусия и за минималната работна заплата. Ако отворим темата за някакъв праг, би трябвало такъв да има и на базата на заплатите. Данъчната система и системата за осигуряване търпи развитие, отбеляза Дянков.
Защо въобще Станишев и неговите хора въведоха плосък данък, има доста проблеми с него, попита Дянков. Щом ще има един данък за всички, нека има и за богатите, продължи той. Налагало се преосмисляне на т.нар. банков капитализъм. Кризата показвала, че трябва да се върви към повече фокус към предприемачеството.
В България в момента има най-голямата свръхликвидност върху банковата система; БНБ е съумял да има най-стабилната финансова система; хората и в тежки икономически времена, продължават да спестяват, отчете Дянков.
За пенсиите: От 2009 г. досега изчисляваме инфлацията за всяка година и за всяка кохорта от хора се съобразяваме с комулативната инфлация и даваме. Няма друг справедлив начин да се прави тази сметка, каза Дянков.
За майчинските: За първата година са вдигнати с 18% заплатите на майките; оттам нататък съм привърженик на идеята парите да са процент от заплатата, получавана като работещ.
За образование и наука: парите в бюджета са повече, повече пари отиват в детските градини, също и в университетите. Следващата година ще стигнем до 4%. За БАН - искат между 11 и 40 млн повече. Там трябва да има реформи, бяхме се договорили за типа реформи с покойния председател, сега ще видим на какви реформи ще е готово новото ръководство, има известен резерв, каза Дянков и предложи някои институти, интересни през социализма, да минат към други звена. Той предложи на учените да правят "истински проекти".
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads