9|
5729
|22.11.2012
НОВИНИ
Броят на завършващите медици - равен на емигриращите
Между 500 и 550 са студентите, завършващи медицинските университети у нас всяка година. Също толкова обаче са и лекарите, които ежегодно напускат страната ни.
Това обяви за "Дарик" главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Димитър Ленков.
Основният проблем е, че емигриращите специалисти непрекъснато се увеличават, докато броят на дипломиращите се с годините остава непроменен. Така средната възраст на българския лекар, който практикува в страната ни, неусетно се увеличава и към момента е около 50 години.
Ако не се вземат спешни мерки за попълване на недостига на лекари, то до 10-на година кадровата криза, която ще постави в риск функционирането на здравната ни система, ще бъде факт, категоричен е Димитър Ленков: "По някои специалности вече се усеща хроничен недостиг на специалисти, което застрашава изпълнението на медицинските стандарти по някои специалности, като тук не става дума само за млади лекари, току-що завършили, но и за доказани специалисти, на които явно търпението им се е изчерпало и заминават в търсене на по-добро възнаграждение и не на последно място - на по-добро обществено признание за своя труд".
Ленков поясни, че Германия е лидерът сред предпочитаните държави, заради които кадрите напускат страната ни. Причината е, че там се предоставят най-добрите условия на специализиращите лекари: "Един български лекар може веднага да замине за Германия и да започне специализация по избрана от него специалност и да получава възнаграждение от 2500 евро. Тук възнаграждението на един лекар, специализиращ по държавна поръчка, е 450 лева".
След Германия по предпочитание се нарежда Франция, последвана от Англия и Северна Ирландия, допълни още Димитър Ленков.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads