Реклама / Ads
22| 6584 |29.11.2012 НОВИНИ

България е на дъното в икономическите класации

.
Позицията на България през последната година се влошава почти по всички показатели в изготвените през периода икономически класации в сравнение с другите страни от ЕС. Това показват данните в изследването на Института за пазарна икономика (ИПИ) и фондация "Фридрих Науман" - "България в международните класации 2012".
 

 

 

Миналата годината страната ни е била близо до средните нива в Европа по отношение на икономическа свобода и условия за правене на бизнес. Тази година България е вече в долната една трета на класацията. Влошаване се наблюдава и при възприятието за корупция, където страната заема последно място в ЕС. При индекса за човешко развитие промяна няма - България отново е на опашката.

 

Правото на собственост тази година е по-добре защитено и България вече не е на последно място в ЕС. Страната ни изпреварва само Румъния и заема предпоследно място.

Ако съдът започне да си върши по-добре работата, можем да очакваме много бързо нарастване на доходите на населението, каза Светла Костадинова - изпълнителен директор на Института за пазарна икономика. Според нея това ще стане, защото всички предприемачи и граждани ще бъдат много по-сигурни в защитата на спазването на договорите и на собствеността. Това ще се прояви в увеличаване на склонността на хората да се въвличат в предприемаческа активност, ще има повече сигурност, намаляване на разходите, които те правят сега, за да са сигурни, че определени договори ще бъдат сключени и приложени.

 

Винаги, когато говорим за защита на правата на собственост и на частната собственост, трябва да имаме предвид най-вече, че всичко това, което наблюдаваме в момента в съдебната система, и не само сега, а и през последните 15 години, има директен ефект върху джоба на всеки в страната, заяви Светла Костадинова. Не става просто въпрос за едни съдии или за едни прокурори, или за определени съдилища, които не успяват да си свършат работата, допълни тя.

 

 

От ИПИ изпратили писма до 28-те областни съдилища с въпрос колко трае процедурата по обявяване на несъстоятелност за една фирма. От 13 не са получили отговор, защото не водели такава статистика, а при останалите 15 периодът варирал от 2 до 6-7 години. Това означава, че те не знаят какво се случва в институциите им, обясни тя.

 

От Института предлагат премахване на минималната заплата и минималните осигурителни прагове. Предлага се също да се премахнат данъците с ниска ефективност - данък дивидент и наследство, както и отмяна на всички планове за въвеждане или повишаване на данъчната тежест.

 

Според икономистите работещите трябва да имат право да избират дали да се осигуряват в държавната система, или чрез лични пенсионни сметки. Също така е необходима и незабавна и прозрачна приватизация на държавните активи и ускоряване на концесионирането на инфраструктурни обекти.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 47| 7020 |29.11.2012 В Македония кахърни, че България поставя условия . 5| 5776 |28.11.2012 Коалиция за България внесе 2 сигнала в комисията "Янев" . 2| 7748 |28.11.2012 Разбиха наркоканал от Турция през България към Европа . 0| 11332 |27.11.2012 50 години дипломатически отношения между България и Шри Ланка

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads