14|
5131
|14.01.2013
НОВИНИ
Дянков: Отлагаме вдигането на заплатите на тримата първи
Законопроектът за увеличаване на заплатите на високите постове няма да влезе в този мандат. Това е законопроект, подготвен още април месец миналата година. Той отлежава оттогава, и ще продължава да отлежава до следващ мандат.
Това заяви вицепремиерът Симеон Дянков пред БНТ. В началото на миналата година направихме нов закон за държавната администрация, след това направихме закон за държавния служител и това беше третият закон за политическите кабинети в министерствата, за областните управи и за кметствата. Осъзнаваме, че не е сега моментът да се говори за вдигане на заплатите на тези управници и следователно ще изчакаме по-добри времена, каза Дянков.
Министърът на финансите разкри, че правителството на Сергей Станишев е решил проблема със заплатите по много нечестен начин.
"Михалевски, например е бил примерно в УС на инфраструктурни проекти, когато е бил зам.-министър и заплатата му е била малка част от това, което е получавал – а то е около 150 000 лева. Зам.-министър Кирил Ананиев за 4-те години е получил близо 500 000 лева от това, че е бил член на УС. Овчаров, Анна Янева, бившият зам.-министър на икономиката, както и много приближени на Станишев са получавали такива пари.
Ние забранихме през 2010 г. да участваш в повече от един управителен съвет. Нашите зам.-министри и областни управители получават само заплата, нямат допълнителни доходи", каза Дянков.
Финансовият министър обяви, че идеята е била решението за новите заплати да се приеме на последното заседание на кабинета Борисов за годината. "Така щеше да е ясно, че не го правим за нас, а одобрението на законопроекта щеше да остане за следващия парламент", уточни Дянков.
"Около 2000 лева получават всички директори по време на нашето управление. След като вдигнем други доходи, ще вдигнем и заплатите на управниците”, подчерта още той.
Финансовият министър посочи, че вече са вдигнати доходите на част от работещите, предстоят и повишения в нови сектори. Запитан, дали тези стъпки не са част от предизборната кампания, финансовият министър отговори, че от премиера е научил, че всеки ден от мандата, в който се прави нещо добро, е част от предизборната кампания.
В отговор на въпрос дали приема идеята за семейно подоходно облагане, Дянков обяви, че е против тази идея с аргумента, че никъде по света хората не решават дали да имат дете на база парите, които ще получават за него. "Това е емоционално решение, повече повлияно от това до каква степен е улеснено отглеждането на това дете. Затова правим детски градини, въвеждаме задължително обучение на петгодишните. Идеята е държавата да поема повече разходи за отглеждането на деца, на социализирането им", обясни финансовият министър.
Дянков посочи още, че тази година акцентът в работата на кабинета ще е да се използват повече средства за намаляване на младежката безработица и да се намери работа на хората, страдащи от хронична безработица. Според него при договарянето на средства за създаване на заетост през 2005-2007 година е допусната грешка, като са поискани повече пари за преквалификация, вместо за създаване на работни места. В резултат сега само 20 хил. души или 5% от безработните са заети по програми, субсидирани от европейски проекти.
Единната данъчна сметка влезна в сила от началото на месеца. Идеята й е да не може фирмите да си избират какъв данък да плащат и какъв не. Това е и добре позната схема за данъчни далавери. Не случайно Иван Костов е против този закон, коментира Дянков. „Именно по време на тяхното управление е създаден този закон, позволяващ източването на държавни предприятия.”
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads