6|
5275
|03.07.2013
НОВИНИ
Стари муцуни напират за стола на Танов
Сагата с махането на Ваньо Танов от шефския пост в митниците е на път да се превърне в сапунка. Проблемът е, че няма реални кандидати, които да оглавят агенцията и да обещаят на новия финансов Петър Чобанов повече пари в хазната. По коридорите на финансовото ведомство се срещат все стари муцуни, които дават мило и драго да се облекат във власт.
Най-слабото решение обаче би било да се издигнат следващите в йерархията - най-малкото защото те са играли ключова роля и по времето на Танов, казват експерти.
Вариантът досегашният останал последен заместник в Агенция "Митници" Борислав Борисов да стане титуляр, е колкото силно вероятен, толкова и безперспективен. Борисов досега отговаряше за ресора "Акцизни стоки" - този, за който се твърди, че е с най-голям спад откъм събираемост. От друга страна, се говори, че битката на БСП и ДПС за свой човек начело на митниците е в патова ситуация. Затова се стигнало до идеята директорът на ведомството да се избира с конкурс. Т.е. да не бъде политическо назначение. Но това на практика означава, че никой няма да носи политическата отговорност при провал в събираемостта.
Кои имена се спрягат? Машината за слухове завъртя "стари муцуни" от преди десетина години. Факт е, че никой от предишните директори като Асен Асенов не би се върнал като глава на митниците. Затова се търсят лица сред бившите им заместници като адвоката Александър Раков. Докато вървеше преструктурирането на митниците, по времето на ГЕРБ си тръгнаха доста професионалисти. Затова едва ли ще е изненада, ако един авторитет като Красимир Николов отново се върне в агенцията вече като директор.
Първа и неотложна задача на новия шеф ще е пресичането на контрабандата с акцизни стоки. Независимо от всички идеи на екипа на Танов за слагането на броячи в акцизните складове и онлайн контрол приходите от акцизни стоки бележат драстичен спад с около 50 на сто през последните 10 години. Класическият пример е с приходите от тютюневи изделия. През 2008 г. обмитените количества са 22 млрд., докато в периода 2010-2012-а са средно 11,5 млрд. годишно.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads