8|
5011
|10.07.2013
НОВИНИ
Президентът предложи Дунав като общ туристически бранд на 10 държави
Oтварянето на директни линии между страните от Черноморския регион би довело до разширяване на отношенията и на пазара.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев на откриването на 41-то пленарно заседание на Парламентарната асамблея за черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС).
"Трябва да работим за свързаност и ден по ден да постигаме резултати. Трябва да създадем необходимите предпоставки за сътрудничество между страните от региона. Нека не забравяме всички възможности и за културен, исторически, религиозен и всякакъв туризъм. Имаме изключително богато културно-историческо наследство", посочи президентът.
"Имаме много сериозен план за разкриване като общ туристически продукт - Дунав като общ туристически бранд, Дунав като общ туристически продукт на 10 държави. Имаме шанс да се позиционираме на световната туристическа сцена, но само с интегриран подход", заяви още Плевнелиев.
Реална е възможността през следващите години енергийната тежест на региона да нарасне многократно, смята президентът.
"В свят, в който предизвикателствата са много и разнообразни, се изисква сътрудничество. Кризата през изминалите години имаше много тежко отражение и по отношение на регионалното развитие. Географската ни близост и споделеното културно и историческо наследство създават предпоставки за по-силно сътрудничество. Трябва да изградим модерна енергийна и транспортна инфраструктура и да отворим пристанищата си.
Стремежът за икономическо развитие не бива да бъда на цената на околната среда. На Европейската инициатива Черноморска стратегия беше даден нов тласък. Необходим е ясен план, за да засилим сътрудничеството между народите в региона", каза още президентът.
„От 2009 година България работи много активно и по нейната Дунавска стратегия. Единственият подход за изпълнението на тази стратегия е интегрираният подход. Ние работим, генерираме и изпълняваме важни проекти за реката и хората. Стремежът на Европейския съюз за гарантирането на енергийните доставки отреди специално място на нас.
Убеден съм, че проектът Набуко Запад има своето място на картата на Европа. България работи и по проекта „Южен поток". Реална е възможността през следващите години енергийната тежест на региона да нарасне многократно. България не е изключение, тя разработва свои газови находища. Приветстваме инвестициите и ще продължаваме да договаряме такива, за да може България да има сериозен ресурс за диверсификация", каза още Плевнелиев.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads