12|
5048
|13.10.2013
НОВИНИ
Чобанов от Вашингтон: Кабинетът работи за рестартиране на икономиката
Кабинетът работи за рестартиране на икономиката и за мерки за намаляване на административната тежест върху бизнеса и гражданите. Сред приоритетите са изготвянето на бюджета за 2014 г., както и мерките за разрешаване на най-належащите социални проблеми в страната. Потвърден беше и ангажиментът на правителството за запазване на валутния борд и политиката на финансова стабилност.
Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов, който участва в редовните годишни срещи на Управителните съвети на Групата на Световната банка и на Международния валутен фонд от 11 до 13 октомври във Вашингтон, САЩ.
В разговори с изпълнителния директор на Холандско-белгийската група в МВФ Мено Снел и с изпълнителния директор на Холандския офис в Световната банка Франк Хеемскерк министър Чобанов обсъди изпълнението на реформите и основните приоритети в работата на двете межународни финасови институции, както и финансово-икономическата програма на правителството.
По време на срещата си с българската делегация директорът на Европейския департамент във Фонда Реза Могадам оцени като много добри основните макроикономически показатели на страната, което е особено важна предпоставка за инвестиции и засилване на икономическата активност.
Министър Чобанов очерта като първостепенни реализирането на активни и бързи мерки, в т.ч. и законодателни, за укрепване на бизнес средата и конкурентоспособността, както и за увеличаване на доверието в държавните инстиуции.
Министърът на финансите подписа от българска страна във Вашингтон и споразумението за уреждането на задълженията на Кооперативна република Гаяна към Република България, което от тяхна страна подписа министърът на финансите д-р Ашни Сингх.
Към края на 2012 г. задълженията на Кооперативната република към страната ни, произтичащи от бартерен протокол от 1984 г., са на стойност близо 3,226 млн. долара. От 2004 г. Гаяна е със статут на „силно задлъжняла и бедна страна", в резултат на което кредиторите от Парижкия клуб са предоставили 90% редукция на задълженията на страната. Споразумението предвижда реалното получаване на максимално възможната сума от дълга на Гаяна към България в рамките на тригодишен период.
Остатъкът се предоставя като официална помощ за развитие в приоритетен за Гаяна сектор, с което България изпълнява ангажимент в рамките на международната политика за развитие и сътрудничество.
Mинистърът на финансите Петър Чобанов е управител за България в Групата на Световната банка, а членове на делегацията са и управителят на Българска народна банка и управител за България в МВФ - Иван Искров и подуправителят на БНБ - Цветан Гунев.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads