5|
5163
|17.10.2013
НОВИНИ
ЕК ни съди заради ветрогенераторите
Европейската комисия предявява пред Съда на ЕС иск срещу България за неизпълнение на задължения за защита на уникални местообитания на видове от голямо значение.
Това съобщиха от представителството на Европейската комисия у нас.
Въпреки, че България се е ангажирала да повиши защитата на редките биологични видове, на практика се случва точно обратното. Затова, по препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник, Комисията предявява иск срещу страната ни, обясняват от представителството на ЕК.
Делото е за района на Калиакра, който е миграционен път и място за почивка на силно застрашени биологични видове. В този район, обаче, е издадено разрешение за изграждане на голям брой вятърни турбини и други съоръжения, но не е извършена адекватна оценка на тяхното въздействие върху околната среда.
В съобщението се констатира, че България е разрешила голям брой икономически дейности в района без подходяща оценка на въздействието им върху околната среда.
Хиляди вятърни турбини и около 500 други проекта са получили разрешение, без реална оценка на щетите върху уникалните местообитания и видове в Калиакра. Това засяга и хиляди птици и прилепи, които прелитат над района всяка година по пътя си към Африка и обратно. До 100 % от световната популация на най-застрашения вид гъски - червеногушата гъска - прекарва зимните месеци в няколко района в Калиакра и около нея.
Съгласно директивите на ЕС, за птиците и местообитанията, всеки проект, който би могъл да има значително отрицателно въздействие върху райони, влизащи в защитени зони по Натура 2000, следва предварително да бъде подложен на оценка, преди да бъде одобрен. Директивата за оценка на въздействието върху околната среда има за цел да осигури адекватна оценка на всеки проект, който би могъл да окаже значително въздействие върху околната среда.
България е предприела значителни законодателни и административни стъпки през последната година за ограничаване на щетите и за предотвратяване изграждането на допълнителни съоръжения, които биха могли да засегнат района и обитателите му. Но въпреки това, при проектите за вятърните турбини не е била изработена оценка на въздействието върху околната среда.
Така България не е изпълнила едно от най-важните изисквания по Директивата на ЕС за местообитанията, с което държавите членки се задължават да предприемат подходящи мерки за предотвратяване на влошаването на екоравновесието, както и за компенсиране на всички възникнали щети, заявяват от представителството на Европейската комисия у нас.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads