22|
5409
|22.11.2013
НОВИНИ
Президентът пита ДАНС за насилие срещу протестиращи
Президентът Росен Плевнелиев ще изиска анализ на Държавната агенция „Национална сигурност" (ДАНС) за действията на службата по отношение на протестиращи граждани, във връзка със сигнали за прояви на репресия спрямо протестиращи студенти в нощта на 12 ноември т.г. и в следващите дни.
Това стана ясно на среща на президента с университетски преподаватели, които запознаха държавния глава с Декларация-обръщение, подписана от 114 представители на академичната общност, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Преподавателите се обявиха против „груби и документирани нарушения на човешките права" срещу студенти и срещу тревожното и непропорционално високото според тях присъствие на полиция и на жандармерия в централните райони на столицата. Те призоваха да бъдат преустановени прояви на насилие срещу протестиращи студенти, както и да бъде възстановен свободният достъп на гражданите до научните, образователните и религиозните институции в центъра на столицата.
В призива си, адресиран към държавния глава, преподавателите заклеймяват употребата на „брутална полицейска сила" на 12 ноември и нарушаването на академичната автономия на СУ „Свети Климент Охридски" и на Националната художествена академия.
„В дните след 12 ноември т.г. в София се наблюдава безпрецедентна концентрация на тежковъоръжени полицейски части и жандармерия. Подобен подход явно цели да окаже психологическо въздействие върху гражданите, които критикуват управлението, да постигне ефект на сплашване и да препятства свободното формиране на воля за упражняване на конституционните им права", се казва декларацията.
Университетските преподаватели изразяват също така загриженост за състоянието на политическия процес в страната и за липсата на ефективен диалог между основни институции на публичната власт и гражданите. Те определят като притеснителни и заплахите за уволнения на служители в публичната администрация, участващи в протестите.
„Силата се заменя от силовост" срещу гражданското общество, подчертаха преподавателите, според които „силата на закона се подменя със закона на силата", а студентите заслужават подкрепа заради настояването си за възвръщането на морала в обществения и политическия живот. Те бяха категорични, че ще продължат да съдействат за мирния характер на студентските протести и да алармират институциите за всички нередности.
Президентът Росен Плевнелиев изрази пред представителите на академичната общност благодарност за активната им гражданска позиция. „Хората показаха, че искат промяна, а аз настоявам не за силни политици и месии, а за силни институции, които работят за справедливост за гражданите, защото те са в основата на успяващите и богати държави", каза държавният глава.
Той отново подчерта, че политиците сред които включва и себе си, не трябва да се притесняват, че младите хора на България имат позиция. „Тази българска „иновация" - на протестиращи граждани да се противопоставят „контра"-граждани, е срамна за страната ни и съм силно притеснен от такова противопоставяне", каза Росен Плевнелиев.
Президентът коментира, че изкуствено насажданите конфликти отклоняват вниманието от същинските проблеми на обществото. Росен Плевнелиев посочи като пример данни, според които към момента все още е налице концентрация от 93% на сто от средствата на дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала в няколко банкови институции и припомни, че до края на ноември т.г. те трябва да бъдат сведени до 25 на сто.
Държавният глава остро разкритикува събирането на лични данни от граждани и изрази опасения от сценарий за отслабване на демокрацията в България. „Всяко действие отвъд европейските норми и правила, делегитимира Европа и всяка европейска институция, включително Президентската", подчерта президентът. Росен Плевнелиев предупреди още, че действия за разделяне на нацията, за подклаждане на ксенофобски нагласи и за насаждане на омраза вероятно са целенасочени и могат да разклатят устоите на държавността у нас.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads