5|
5131
|10.01.2014
НОВИНИ
Сушата вдига цената на хляба
Цената на пшеницата от новата реколта ще се повиши, ако продължи да няма сняг и нивите останат без влага. Това прогнозира изпълнителният директор на Софийската стокова борса (ССБ) Симеон Елазаров.
В действителност реколтата ще бъде значително по-малка, ако няма валежи през тази зима, коментира и зам.-председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите в България Радослав Христов. Той не се ангажира с цените, но гарантира, че при подобна ситуация добивите ще бъдат по-ниски. Зимата е период на влагозапасяване и това ще се отрази върху развитието на културите през май и юни. В еднометровия слой на почвата обаче няма много влага, защото досега не са паднали нито дъждове, нито сняг, коментира специалистът.
Това ще се отрази и на пролетните култури слънчоглед и царевица, които ще имат нужда от влага, за да поникнат. Все още обаче сушата не се усеща, защото растенията не са във вегетация, каза още Христов. Заради високите добиви през миналата година не само у нас, но и в световен мащаб, цените на зърнените култури буквално се сринаха. С 23 на сто поевтиня пшеницата у нас, в повечето европейски страни спадът е около 20 на сто.
За първи път през 2013 г. Световното производство на зърно изпревари нивото на потреблението. Това се отнася не само за пшеницата, но също така за ечемика, царевица, слънчогледа и рапицата. 7 млн. тона преходен запас има при житото, което води до поевтиняване на тази стока. По последни данни на аграрното министерство на САЩ 711,4 млн. тона е общото световно производство на пшеница, което е с 55, 3 млн. т повече от предходната година. В момента цените на европейските пазари са сравнително спокойни, докато в САЩ отново има спад въпреки големите студове в страната. По предварителни оценки на специалистите посевите в Щатите няма да замръзнат заради големия слой снежна покривка и отново чакат добра реколта.
По прогнозни данни страните от ЕС са произвели 143,1 млн. тона, което е с 9,2 млн. тона повече от 2012-а. Над 50 млн. т е руската реколта, което е с 14 млн. т повече, украинците са прибрали 22 млн. тона, а в Турция – 18 млн. тона. Комшиите доскоро са били вносители на хлебна пшеница и купуваха голяма част от нашето производство, но сега дори ще се конкурираме на външните пазари. Около 270 лева без ДДС е била цената на българската пшеница веднага след жътвата, по-късно нивата леко се повишават, защото спира агресивният износ от Русия и Украйна заради лошото време и невъзможността да се ползват техните пристанища.
През тази година зърното става най-търгуваната стока след енергоносителите на ССБ. Общият оборот е над 560 млн. лева, отчетоха от борсата и определиха 2013 г. като силна и успешна за борсовата търговия въпреки трудностите в страната. Оборотът със зърно е нараснал 3 пъти и това се дължи на търговците, които разчитат на открит пазар и почти няма износител, който да не се доверява на ССБ, похвалиха се от ръководството.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads