Курумбашев в Лондон: Определени политически фракции си играят със страховете на хората
Великобритания може само да спечели от имиграцията, не само в социален и културен план, но съща така и в икономически. Това заяви по време на дебата в Лондон бившият депутат от Лейбъристката партия Роджър Касъл. Той каза още, че през следващата година се очаква 4.5% икономически растеж във Великобритания, който би бил невъзможен без имигрантите. Касъл добави, че според последните статистики през следващата година се очаква в страната да влязат около 500 000 души от селия свят, включително от Европа, в това число и България. По думите му тези хора ще допринесат за икономическото възстановяване на Великобритания. Той добави, че в страната винаги е имало негативно отношение към имигрантите, но тази тенденция е ескалирала особено по време на икономическата криза, когато всеки обвинява някой друг. Касъл заяви, че това е срамно отношение, особено когато най-големите партии всъщност не са притеснени толкова заради имигрантската вълна , колкото заради наближаващите избори през 2015г. Според него имиграцията е "двупосочна улица" и самите британци също са имигранти в редица страни. Той не скри страховете си, че антиимигрантската кампания може да ескалира след приключването на европейските избори и призова за съвместна работа в посока на единно европейско гражданство.
Няма точна статистика, която да отразява проблема с имигрантите във Великобритания или злоупотреби със социалната или здравната система. Това заяви по време на дебата политологът и преподавател в СУ "Климент Охридски" Борис Попиванов. По думите му обаче все още в медиите в Обединеното кралство преобладава негативен имидж на българите, живеещи там. Той поясни, че фактите за съжаление са били най-слабото място в цялата тази медийна и политическа кампания и са били основното нещо, което е пострадало. Попиванов също спомена, че според него става дума за злоупотреба с масовото самосъзнание и игра на стереотипи. “Накрая всичко е политическа игра и има различни видове политически ситуации, но това е една опортюнистична стратегия”, заяви той. Политологът определи кампанията срещу имигрантите като “нечестна” и кампания, която променя своите имена, опоненти , жертви и се опитва да се възползва от настоящите проблем и страхове на обществото. По думите му определени общности са описани като виновни, в контекста на икономическа криза. "Проблемите, които произлизат от това обаче трябва да бъдат чути, дискутирани отново и отново, и има нужда от постоянен диалог по тези въпроси", каза още Борис Попиванов.
В дебата участваха и журналистът Велислава Дърева, депутатите от Лейбъристката партия - Майк Гапес и Мурад Куреши. В публиката имаше също така представители на полската, румънската и българската общности, представители на посолства, студенти и общественици.
Моля, подкрепете ни.