Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
3| 10375 | НАРОДЕН ГЛАС

1000 години от битката при Ключ на цар Самуил

1000 години от битката при Ключ на цар Самуил
На 29 юли 1014 г. е решителното сражение между българските воини на цар Самуил и византийската войска, предвождана от император Василий ІІ. Българите са нападнати в тил от отряда на Никифор Ксифий и губят битката.
 

Цар Самуил успява да се спаси, но във византийски плен попадат според различните исторически източници между 14 000 и 15 000 български воини. По заповед на византийския император пленените български воини са ослепени, като на всеки 100 е оставен по един с едно око.

Когато вижда злодеянието, цар Самуил не издържа и скоро умира.

Управлението на цар Самуил е белязано от титаничния сблъсък между България и Византия, а битката при Ключ е неговата кулминация, каза за БГНЕС професорът медиавист дин Лиляна Симеонова.

Първото българско царство съществува още четири години след смъртта на цар Самуил – до 1018 година, управлявано от наследниците му Гаврил Радомир и Иван Владислав, след което влиза в границите на Византийската империя до въстанието на Асен и Петър през 1185 година.

По повод годишнината, Гражданско сдружение "Епископ Йосип Щросмайер", Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите и други граждански и военнопатриотични организации ще почетат паметта и героизма на воините на цар Самуил с полагане на венци и цветя на паметника на Незнайния воин, а след това цветя ще бъдат положени и пред скулптурната група на ослепените воини, която се намира срещу паметника на Незнайния воин. Церемонията ще се проведе от 11.00 часа.

На 6 октомври 2014 г. България ще отбележи 1000 години от гибелта на цар Самуил. По този повод сдружение „Азбукари” предлага Благоевград да смени името си на "Цар Самуил".
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
111 години от Илинденско-Преображенското въстание 3| 7358 | 111 години от Илинденско-Преображенското въстание 146 години от подвига на четниците на Хаджи Димитър 3| 7586 | 146 години от подвига на четниците на Хаджи Димитър 177 години от рождението на Апостола ! 4| 7267 | 177 години от рождението на Апостола ! Същата градушка имало в София преди 73 години 5| 11573 | Същата градушка имало в София преди 73 години

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads