Реклама / Ads
8| 9008 |16.08.2014 АКТУАЛНО

Трипер в басейните

.
Архив
Пипваме трипер от банските, ако не ги сменим веднага след излизане от басейна. От водите им човек може да се зарази и от коварни хламидии, които поразяват организма без симптоми, но довеждат до безплодие. Това увери проф. Тодор Кантарджиев - национален консултант по микробиология и директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания.
 

 

След плуване в закрити водоизточници човек не само трябва да сменя банския си, но и да взема душ, за да предотврати нежелано инфектиране, обясни той за „Монитор”. За разлика от трипера, който се проявява два-три месеца след заразяването, хламидалните инфекции често пъти се развиват, без човек дори да подозира за тях. Пораженията стават ясни когато се окаже, че жената не може да забременее. Поставянето на диагнозите на венерическите заболявания все по-често закъснява след закриването на кожно-венерическите диспансери.

 

96 случая на гонорея са регистрирали лекарите миналата година след края на сезона, случаите със сифилис са били 354, а хламидиалните инфекции – 323, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Цифрите като цяло не са високи, но това не бива да ни утешава, тъй като не всички се обявяват и влизат в статистиката, коментира д-р Вера Георгиева от ведомството. Затова лекарите съветват веднъж в годината да се прави рутинен тест.

 

„Избягвайте къпането в басейни. Морето е по-безопасно от тях, тъй като малко пространство е пълно с микроби и вируси. При всяко нараняване вземете мерки със съответните антибиотични пасти и спрейове, ако е по-сериозно – потърсете лекарска помощ. И в никакъв случай не водете на море бебета по на няколко месеца, защото рискувате почивката ви да завърши в болница с тях”, заяви директорката на Районната здравна инспекция във Варна д-р Светла Станева. По данни на Националния център по обществено здраве и анализи най-много са хората, засегнати от болести, предавани по полов път, във Варна. Според д-р Светла Станева след закриването на специализираните диспансери броят на заболелите по полов път се е разпилял и цитираните цифри за много от градовете в страната не отговарят на реалния им брой.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2319 |10.12.2025 Нови правила за възнаграждения: Ще падне ли тайната на заплатата . 32| 3948 |09.12.2025 Готови ли са западните общества за войната, която Путин планира? . 1| 5431 |08.12.2025 Financial Times: Николай Младенов е фаворит да оглави управленската структура в Газа . 2| 2588 |08.12.2025 Human Rights Watch: ТЕЦ „Марица 3“ разболява хората в Димитровград

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads