Реклама / Ads
7| 5360 |15.09.2014 НОВИНИ

Патоанатоми и анестезиолози искат повече пари

.
Заплатите на анестезиолозите и клиничните патоанатоми да се увеличат, настояха експертите от Българския лекарски съюз по време на преговорите с НЗОК за новия Национален рамков договор за 2014 година. От БЛС искат двете специалности да влязат в Наредба 40 като отделни дейности, които да са остойностени и да се заплащат от Министерството на здравеопазването.
 
Това съобщи председателят на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. Другото искане е интензивните грижи като неразделна част от спешната помощ да се заплащат от Министерството на здравеопазването (МЗ), а не от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
 
Сега за анестезиологичните дейности, както и за всичко, свързано с клиничната патоанатомия в болниците, например хистологично изследване, няма финансиране по т. нар. клинични пътеки, по които НЗОК плаща на болниците. Затова за работата си тези лекари получават пари на остатъчен принцип, което е крайно несправедливо.

Интензивното лечение е неразделна част от спешната помощ, затова също трябва да бъде отделена от НЗОК и да се заплаща от МЗ, тъй като спешната помощ също се поема от бюджета на държавата чрез здравното ведомство, настояват от Българския лекарски съюз. По думите на д-р Райчинов, ако то все пак остане в НЗОК, тогава трябва да се направят корекции на цените.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 803 |08.12.2025 Зеленски: Лондонските разговори завършиха с оформен 20-точков мирен план . 0| 883 |08.12.2025 Financial Times: Николай Младенов е фаворит да оглави управленската структура в Газа . 0| 1148 |08.12.2025 Брутален побой в „Люлин“: Двама ранени, двама задържани . 0| 1059 |08.12.2025 Никола Цолов с трофей във Формула 3 и обещаващ дебют във Формула 2

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads