Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
0| 4324 | НОВИНИ

Светът неподготвен за промените на климата

Светът неподготвен за промените на климата
Промените в климата са довели до две крайности. Едната е топлинни вълни и горещи дни, другата - проливни дъждове и бури, причиняващи наводнения. Също така знаем, че за да възникне бедствие, трябва да са налице три фактора.
 
Първият е отключващото събитие, причинено от околната среда - сериозни дъждове например, казва в интервю за 24 часа Кристофър Фийлд, специалист по глобалното затопляне. Вторият е уязвимост, липса на подготовка, така че обществото да не е готово да се справи с проблема. Третият е експозиция - активи, които са на пътя на стихията - екосистеми, сгради, фабрики. Ако липсва кой да е от тези три неща, нямате бедствие. Трябва да има ефективни действия при всеки един от изброените три неща. Отключващите събития могат да се ограничат чрез инвестиции в подготовка, а уязвимостта да се намали чрез правилна преценка къде точно да бъдат изграждани сгради, фабрики и магистрали.

Повечето места в света не са подготвени за промените на климата, на които стават свидетели. Това се отнася не само за развиващия се свят, но и за развития. Трябва да сме подготвени не само за условията, които сме наблюдавали вчера, но и за тези, които ще имаме утре. Правителствата, гражданите и фирмите трябва да се включат в подготовката за утрешния ден.

Потенциално на Балканите можем да видим продължително увеличение на тежките дъждове, както и на топлинните вълни и сушите. Но светът би изглеждал повече или по-малко подобен на този, в който живеем и към който бихме могли да се приспособим. Без такава програма, без амбициозни инвестиции и продължаващо ниво на емисиите е възможно да имаме свят, който е с 4 градуса по-топъл, а във вашия регион и с 5 градуса по-топъл. Това би създало планета, много различна от днешната, казва професорът.
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Сакскобургготски: Светът ни се смее за вендетата с "Царска бистрица" 48| 5399 | Сакскобургготски: Светът ни се смее за вендетата с "Царска бистрица" Ст. Александров: Искров е неподготвен да управлява влака в екстремна ситуация 49| 8324 | Ст. Александров: Искров е неподготвен да управлява влака в екстремна ситуация Сергей Станишев отлага промените в БСП 7| 5841 | Сергей Станишев отлага промените в БСП Цв. Томов: Наблюдателите едва ли ще се запознаят с промените в ИK 2| 5909 | Цв. Томов: Наблюдателите едва ли ще се запознаят с промените в ИK

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads