Владо Каролев: България може да загуби инвестиционния си рейтинг
"Това, което „Фич" е написала за България е точно така. Има опасност България да бъде сложена в негативна перспектива и даже да загубим инвестиционния ни рейтинг, което е изключително лошо", каза икономистът Владимир Каролев в интервю по БНР.
Всички други планирани харчове в бюджета могат да почакат, да не говорим, че считам, че предложеното увеличение на дефицита е прекалено голямо и може да бъде намалено. Ако погледнем най-вече доклада на „Фич" за България, там ясно се посочват секторите, в които има риск. По-важно е да се направи правителство, което ясно да заяви и да направи реформите. Това ще оценява рейтинговата агенция", посочи той.
По отношение на КТБ, Каролев коментира: "Засега не виждам Министерството на финансите и БНБ да са направили нещо, което направиха всички държави, когато имаха подобни проблеми - това е да немат някой, който разбира от преструктуриране на банки".Според Каролев в момента, в който приключи оценката на капитала на КТБ, което трябва да стане до 20-ти октомври, трябва да бъдат получени офертите за рекапитализиране на банката."Мисля, че такава рекапитализация може да стане без да има нужда от публични пари, единствено от някаква регулативна подкрепа с ликвидност на БНБ", подчерта той.