"Алфа рисърч": Близо 60% от българите ще гласуват, 25% с преференция
Акцентът на кампанията се измества от информиране към пряко въздействие върху избирателите чрез хора, от които те зависят. Около една пета от анкетираните възприемат за нормални практиките "помощ в натура", "намаление в магазина", "защита от уволнение", почерпка или екскурзия. Сред хората с по-ниско образование и доходи и жители на малки населени места този дял нараства до една четвърт, а сред етническите малцинства над 50 на сто.
Все по-малка част от избирателите оценяват изборите като честни - едва 14%, сочи изследването на "Алфа рисърч". Над една трета от пълнолетните в България са незапознати с провеждането на националния референдум за електронно гласуване.
Слабата ангажираност на партиите с каузата за електронно дистанционно гласуване се възприема от избирателите като желание за запазване на статуквото. И все пак, аргументите в подкрепа на електронния вот печелят значително повече привърженици от тези против. Основните достойнства на този вот се виждат в по-голямата достъпност на гласуването, особено за българите в чужбина и хората с увреждания, 48 на сто отговарят така, и намаляване силата на купения вот още толкова.
Всеки шести българин е на мнение, че е добре политиците да предлагат на избирателите помощ в натура. Всеки десети твърди, че на него лично са му предлагали услуга или пари срещу вот.
Проучването на "Алфа рисърч" е проведено в първите пет дни на октомври и е поръчано и финансирано от Института за развитие на публичната среда.
Моля, подкрепете ни.