Реклама / Ads
5| 6927 |22.10.2020 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Критиките към Бюджет 2021: Големи харчове без реформа

.
Големи харчове и никаква реформа. Разписваме бюджет, в който имаме дефицит от 5 милиарда лева и приемаме, че няма да има нова карантина. Рискът, големият е – какво става, ако има нова вълна на социални ограничения, и в Европа, и у нас, съответно тези приходи не успеят да се изпълнят.
 

Това заяви в ефира на Българското национално радио икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Коментарът му е поредната остра критика от страна на експерти, които заявяват, че новият бюджет е направен популистки и с разхищения като за последно.

 

“Вместо да фокусираме там, където има бедност, където има проблем, в опит да дадем на всички, всъщност даваме по толкова малко, че ефект няма. И вместо да концентрираме, ние продължаваме да разширяваме”, посочи икономистът.

 

Именно това бе и една от критиките на Николай Василев, който бе гост в ефира на bTV тази сутрин. Той заяви, че се раздават милиарди на хора, които не са пострадали от кризата с COVID-19. Неговите критики относно бюджета може да видите тук.

 

“Харченето винаги е повече, когато предстоят избори, но дори в тази обстановка може да се направи разграничение между малко по-смислени политики и такива, при които по-скоро повдигаш вежди и не виждаш дългосрочния смисъл в тях”, категоличен бе Ганев.

“Вдигаме минималната пенсия с 50 лева, а срещу това не стои абсолютно никаква реформа. Нито сме ограничили ранното пенсиониране, нито е преизчислен моделът, по който се смятат пенсиите, нито сме уредили втората пенсия как се изплаща. Стъпки за реформа няма, но има повече разходи“, посочи той.

 

През септември един от въпросите беше как ще постигнем тези 3.5 милиарда до края на годината, отбеляза още икономистът.

 

“По всичко личи, че правителството не само ще ги достигне, ще опита да достигне и до 5 милиарда. Очевидно това ще стане през доста капиталови разходи, което и в предни години сме го виждали – в края на годината се сключват договори за една или друга отсечка на магистрала. Иначе просто няма как да стигнем до тези 5 милиарда дефицит“.

Остава неяснота как точно и защо концентрираме такъв огромен разход в края на годината, при положение, че пандемията, най-тежкият й удар беше през март и април, началото на май, подчерта икономистът.

 

Детските надбавки са един от примерите за безкрайно лошо направена политика, категоричен беше още Ганев.

 

“Отпадането на подоходния критерий за детските надбавки – тоест всяко дете да получи такива, е предвидено само за 2021 година, а от 2022 година ще го има. Опитът показва, че това е абсолютно невъзможно. Няма как през 2021-а да дадем пари на всички деца, след което политически на около над 700 000 деца да им отнемем детските през 2022-а. Нали си представяте политически веднъж като си дал, колко трудно после взимаш обратно”, коментира той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 6583 |25.09.2020 Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите: Призоваваме потребителите да избират големи и опитни търговци на електроенергия . 4| 6809 |09.06.2020 Експерт: 230 млн. лв. ще са загубите за бюджета, ако се приемат промените в хазарта . 2| 6998 |12.05.2020 Само 1.22% от бюджета за ”60/40” е достигнал до фирмите . 6| 9044 |02.06.2020 Христо Иванов: Харчи се бюджетен ресурс за политическа поръчка

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads