Разследват опита на две фирми да отмъкнат 12 млн. лв. от КТБ

В петък Софийски градски съд не уважи жалбите на тези фирми - „Ардастрой“ и „Аполо инженеринг“ да приберат 12 милиона лева от първата частична сметка за разпределение на парита от КТБ.
Фрогнюз публикува част от постановлението на прокурор Емилия Варадинова, с което тя отказа да разследва случая с фалшифицирането на подписи и документи, чрез които синдиците на КТБ и Фонда за гарантиране на влоговете участват в измама за придобиване на огромната сума от двете фирми. Прокурор Варадинова твърдеше, че понеже не била видяла оригиналите не можела да допусне разследването. След като това й решение беше обжалвано, последва реакция от върховната касационна прокуратура, която категорично отхвърля отказа да бъде направена проверка на фактите и приложените доказатества.
В постановление на прокурора от „Специализиран“ отдел на Върховна касационна прокуратура Марияна Станкова, с което Фрог разполага, се казва:
„Безспорно е основателното твърдение на подалите сигнала, че датите на представените копия на договорите за особен залог на вземанията са от дати, които са почивни дни (събота). Налице е и възражение от страна на лицата, които фигурират като подписали за КТБ АД, че не са подписали тези договори, което възражение не е проверено по надлежния начин. На първо място по преписката не е изяснено и не е направено всичко възможно да се получат оригиналите на документите. На второ място не е изяснено в КТБ АД /н/ дали са получени заверени копия и дали там има оригинални документ /екземплярите от тези договори за банката/. След това няма никаква яснота дали подписите на изпълнителния директор Георги Христов и от изпълнителния директор Александър Панталеев дори върху представените копия са истински или не, както се оспорва от Христова, а за подписите на Панталеев няма никаква проверка.
В мотивите си прокурорът от СГП се позовава на практика на ВКС, която тълкува изопачено, доколкото в цитираното решение на ВКС се говори въобще за липса на инкриминирани документи по делото, а не за липса на оригинални документи. {…}
Няма никаква проверка кога и кои лица в дружествата „Ардастрой“ ООД и „Аполо инженеринг“ ООД са узнали или знаели за предполагаемата неистинност на документите и има ли след това ползване на документите и пред кого, като се съобрази и твърдяното в жалбата ползване на документите не само пред банката и фонда, но и пред съда.
Отделно следва да се посочи, че основния сигнал е за това, че синдиците на КТБ /н/ като служебни лица при изпълнението на функциите им по ЗБН незаконно са включили в частичната сметка за разпределяне на наличните суми между кредиторите на КТБ АД лица, които в приетия с Определение на СГС Списък на кредиторите не фигурират на този ред за привилегии, като и за не упражняване на достатъчен контрол от председателя и членовете на УС на ФГВБ върху дейността на синдиците и да допуснали техните нарушения, които са ощетили масата на несъстоятелността, респ. кредиторите и фонда като са създали предпоставки двете юридически лица при реално изплащане на сумите в частичните сметки да се обогатят значително.“
След като е отменено постановлението на прокурор Емилия Варадинова, сега следва да бъде направена истинска проверка, при която да се извършат всички необходими действия и да се изискат всички документи, свързани със случая. На кратко – извършената измама ще бъде разкрита и доказана. Това не омаловажава факта, че разследването се случва след едногодишна борба с институциите и тоталният им отказ да проверят и разследват двете фирми свързани с Пеевски, дейността на Ангел Донов и Кристи Маринова - двамата синдици на КТБ, и на контролиращите ги органи ФГВБ, Министерството на финансите и прокуратурата.
Екип Фрог нюз
Моля, подкрепете ни.





