5|
6033
|23.05.2014
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
До 100 хиляди излизат загубите от нехайни туристи
Между 50 и 100 хиляди лева на година възлизат загубите на Планинската спасителна служба (ПСС) от проведени акции, които туристите отказват да платят. Близо 20 % от спасените в планината не плащат за оказаната помощ, заявява пред "Телеграф" шефът на ПСС Кирил Русев.
"Тези пари не могат да се нарекат загуби. В крайна сметка ние се интересуваме от запазването на човешкия живот. Има случаи, при които сме оказали помощ и хората не могат да платят акцията. Ако ни свършат финансите, в един момент просто няма да можем да извършваме такива акции и да помагаме на други хора", обяснява Русев.
По 2000 лева на човек излизат разходите за спасителната акция на студентите, които бяха издирвани 4 дни в Стара планина. "Изкарахме 10 високопроходими коли и 70 души. На тези хора, които работиха там дни наред, трябваше да се осигури храна, трябваше да се настанят някъде. Това са преки разходи. Ще говорим с родителите, за да видим какви са техните възможности", казва още Русев.
Между 5 и 10 000 лева пък е реалната цена на акция, при която не се използва хеликоптер. Има и други разходи - поддръжка на постове, пъддържане на машини, екипиране на хора, пари за преквалификация и други.
Около 85-90 % от туристите, на които се е наложило да се окаже помощ, имат планинска застраховка. Цената й за година е 30-35 лева. Повечето застрахователи включват към нея и опция за спасяване от хеликоптер, като това оскъпява услугата с 10-15 лева. Ак човек няма застраховка, акцията за търсене в планината възлиза на 724 лв. Спасяването от лавина пък е оценено на 955 лв. Използването на хеликоптер излиза 2800 лв. за час. Транспортиране на мъртвец струва 280 лева.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads