7|
5001
|01.08.2011
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
10% ръст на доходите искат от КНСБ
Увеличение с 10% на фонда "Работна заплата" в бюджетния сектор поиска Пламен Димитров, президент на КНСБ.
По думите му синдикатът ще започне кампания за предоговаряне на доходите през есента. Ръководството на КНСБ съобщи, че ще настоява за повишение на доходите в секторите, където има най-висок растеж. Това са добивът на въглища, където ръстът на производството е средно с 13%, производство на хартия – 39% ръст, производство на електрически съоръжения – 48% ръст, производство на автомобили – 45% ръст.
От синдиката ще настояват още за 10% увеличение и въвеждане на единните разходни стандарти в средното образование и социалната система.
Според социалния министър Тотю Младенов обаче, всички искания на синдикатите трябва да се обсъждат в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това ще се случи през есента при дебата на бюджет 2012.
По данни на НСИ, цитирани от КНСБ, издръжката на живот за едно 4-членно домакинство в края на юни е 528, 14 лв. за всеки член на домакинството, на годишна база ръстът е с 6,8%. Според Димитров, тенденцията е за увеличаване на инфлацията, която в края на годината може да достигне 8-9%. Границата на бедност е малко под 200 лева. Средно с 2,1% е намалял броят на заетите за първото тримесечие на 2011 г. 47 000 души по-малко участват в пазара на труда.
Границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизнено - важни стоки и услуги за физическо оцеляване, достигна 198,48 лв. на 1 лице, което показва намаление с 0.3% спрямо март т.г. и увеличение със 7,2% спрямо юни 2010 г.
Групата на хранителните стоки от типа на потребителска кошница на ограниченото потребление, (в която не са включени цигари, алкохол, обществено хранене), бележи намаление от 2,2% спрямо предходното тримесечие, докато на годишна база темпът на нарастване на хранителни стоки е с 15,5%. По-висок ръст на годишна база се наблюдава при групите: "Хляб и зърнени храни" от 20,8%; при "Риба и рибни продукти" от 32,2%; при "Захар и захарни изделия" от 26,9%. Тези данни свидетелствуват за значително нарастване на цените на жизнено - важни стоки от първа необходимост, които са характерни за потреблението на бедните домакинства.
Доходите на домакинствата по данни на НСИ през първото тримесечие на 2011 г. бележат намаление с 2,1% спрямо предходната година. Средномесечният общ доход на лице от домакинство (289 лв.) представлява 54,8% от необходимите средства за издръжка на живота.
Работната заплата продължава да бъде основен източник на доходи, като формира 52,9% от общия доход на домакинствата, но в сравнение със същото тримесечие на 2010 г. делът й намалява с 1.8 процентни пункта. В номинално изражение доходът от работна заплата се е увеличил с 1,3%, но този от извънработна заплата спада с повече от 60%. С най-висок ръст са доходите от регулярни трансфери от други домакинства с 26,2%. Под границата на бедност са 28% от домакинствата в страната, като спрямо предходното тримесечие се наблюдава ръст от 1%. С общ доход на 1 л. от домакинство до 240 лв. са 42,4% от домакинствата в страната.
Продължава тенденцията на силна диференциация между средните работни заплати в икономическите дейности. Със средна заплата под 75% под средната за страната работят 684 хил. лица или около 33 % от всички наети лица.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads