90% от пясъчните ивици в България не са пригодени за трудноподвижни хора
"Трябва разбиране и съзнание от страна на концесионерите. Не смятам, че държавата трябва да е кой знае колко ангажирана, защото в закона е записано, че хората с увреждания трябва да имат достъп като всички останали хора. Дори в най-забутаното село в Гърция има платформи за придвижване по плажа, хората имат достъп дори до водата" - каза Аспарухова пред БНР.
Плажът в Крайморие е единственият у нас със сертификат за достъпност. Концесионерът на ивицата Николай Димитров:
"Разположил съм дървени пътеки, свързани помежду си. Те осигуряват достъп до три от заведенията, до душовете, до съблекалните, до тоалетните, до водата. Инвестицията не беше малка, но това е удобство и за другите хора".
След края на сезона от Министерството на туризма ще предложат да се направят изменения в договорите за концесия на плажните ивици. От ведомството са започнали проверки. Василка Цанева, началник на отдел "Управление на морските плажове":
"Има изградени дървени пътеки на 52 морски плажа, чадъри и шезлонги за такива хора има на 35 плажа, тоалетни и съблекални на много места са обособени. Три морски плажа са ни дали информация, че имат плаващ проходим стол амфибия. Министерството на туризма следи стриктно за наличието и за състоянието на пътеките".
Според Капка Панайотова от Центъра за независим живот едно място може да бъде недостъпно по различни начини:
"Може да има направена рампа или друго съоръжение, но мястото все още да е недостъпно. Рампата трябва да отговаря на технически норми. Мърлявщината в нашата държава е пословична. Докато се направи нещо, както и да е, нещата ще са такива".
Моля, подкрепете ни.