0|
6433
|10.08.2010
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
България и Сърбия решават за "Южен поток" зад гърба на Русия
България и Сърбия договориха маршрута на "Южен поток" без съгласието на Русия, пише московското издание "Комерсант".
Вестникът коментира разговорите между сръбския президент Борис Тадич и българския премиер Бойко Борисов миналата седмица във Варна, като опит проектът за газопровода да заобиколи "Газпром", предаде БНР.
Борисов и Тадич се договориха тръбата на "Южен поток" да пресече границата между двете страни в района на Димитровград. "Газпром" се беше обявил против този вариант, който съществено удължавал трасето и оскъпявал проекта. Белград, който по начало бе заинтересован точно от този маршрут, но не успяваше да склони
"Газпром", се опитва да постигне своето с помощта на София, доскоро шантажирала Москва с отказ да участва в "Южен поток".
Сръбско-българските договорености за трасето на "Южен поток" само на пръв поглед се отнасят единствено до тези две държави. На практика те засягат интересите на всички ключови участници в проекта, най-вече на "Газпром", изтъква всекидневникът.
Русия едва успя да пречупи позицията на България по двустранните проекти за енергийно сътрудничество и на Москва се наложи да склони за съществени отстъпки преди подписването на "пътна карта" за проекта "Южен поток".
Окончателният маршрут на "Южен поток" ще бъде определен според техническо-икономическата обосновка на проекта, а тя се разработва тъкмо от "Газпром", заявили "Комерсант" от пресслужбата на компанията.
"Газпром" явно се ръководи от съображението, че останалите участници в "Южен поток" могат да договарят помежду си каквото пожелаят, но руският монополист все едно ще има последната дума за избор на маршрута. За компанията обаче ще е трудно да се противопостави на съгласувана позиция, дори да става дума само за двама партньори - в случая Сърбия и България. Затова, макар че балканската отсечка от "Южен поток" вече добива очертания, борбата около нея тепърва предстои.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads