Реклама / Ads
0| 3476 |07.08.2022 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

България ще инвестира близо 3 млрд. лв. в иновации за бизнеса

.
В следващите пет години в развитието на българския бизнес ще бъдат инвестирани почти три милиарда лева по новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП). През следващата седмица тя ще бъде изпратена за финално одобрение от Европейската комисия.
 

Очаква се изпълнението й да стартира в края на 2022 г. Програмата е продължение на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и ще се изпълнява от Министерството на иновациите и растежа.

 

ПКИП ще осигури подкрепа най-вече на микро, малките и средни предприятия (МСП). Ще бъдат подпомогнати високотехнологични стартиращи компании, както и такива в различни етапи на развитието си. Ще се стимулират партньорства между МСП и големи дружества за разработване и внедряване на нови технологии и иновации.


Българският бизнес ще може да използва както безвъзмездна помощ, така и финансови инструменти. Съотношението на двата вида финансиране по Програмата е почти 50:50. За първи път ще бъде използвана и комбинирана форма с финансов инструмент и грант. Такава ще бъде прилагана например по специфичната цел „Насърчаване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите парникови газове“.

 

По нея микро, малки, средни и големи предприятия ще могат да подобрят енергийната си ефективност след направен енергиен одит и да станат по-енергийно
независими. Основните приоритети на Програмата са два – „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. Инвестициите от първия ще са насочени към научни изследвания и развойна дейност в предприятията, увеличаване на експортния потенциал, създаване на нови или развитие на фирми от по-високотехнологичните сектори на промишлеността, защита на патенти, индустриална собственост и др.

 

Ще се насърчава дигитализацията на предприятията, повишаването на киберсигурността, поверителността на данните в МСП и на уменията на персонала за работа с технологиите от Индустрия 4.0. Ще бъде подкрепена модернизацията на семейните предприятия и тези от творческите индустрии и занаятите. Освен за по-голяма енергийната самостоятелност на фирмите, във втория приоритет – „Кръгова икономика“, е предвидено финансиране за по-ефективно използване на ресурсите, разработването на нови зелени поточни линии, повишаване на употребата на странични продукти и вторични суровини, подобряване на рециклирането, намаляване на опасните вещества, на отпадъците и др.

 

Първата процедура по ПКИП ще е с бюджет 127 млн. лв. и ще е насочена главно към микро, малките и средни предприятия от различни сектори на икономиката. Ще бъде предвидена и възможност за партньорство между МСП и големите компании.

Фирмите ще кандидатстват за грантово финансиране за научни изследвания и внедряване на иновативни решения за производствата им.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 25407 |04.08.2022 “Интерфакс”: България е поискала от “Газпром” да промени условията за газовите доставки . 0| 6910 |26.07.2022 Руски газ няма, но рашън туристите в България се увеличиха четворно . 0| 9923 |25.07.2022 Газовата тръба между Гърция и България получи лиценз за половин век напред . 0| 3766 |14.07.2022 До 12,5% ще се ускори инфлацията в България, изчисли ЕК

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads