1|
6344
|29.08.2013
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Българинът залага предимно на родното производство
Българинът предпочита да купува стоки родно производство и подкрепя всички мерки за неговото стимулиране. Сред най-търсените български стоки са хлябът и хлебните изделия, млякото и млечните продукти, плодовете и зеленчуците, месото и колбасите. Те се купуват от 75-80 на сто от българите. Половината от нас предпочитат българските дрехи и обувки.
Това сочи изследване на "Галъп интернешънъл" за нагласите и предпочитанията спрямо българския произход на стоките, представено от Пламен Грозданов, директор на Съюза "Произведено в България", цитирано от БНР.
64% от анкетираните подкрепят родното ни производство, дори и по-скъпо. За 30% е важно качеството и цената, а за 17 на сто няма значение стоката българска ли е, или е чужда. По-младите по-рядко предпочитат българската стока, въпреки че и сред тях процентът е 60.
90 на сто от анкетираните биха подкрепили държавата в усилията й да насърчава българското производство.
От сдружението отчитат известен пробив в усилията за партньорство с големите търговски вериги и консенсус по въпроса с разпределението на добавената стойност. По думите на председателя на съюза Лукан Луканов, на теория хипермаркетите декларират желание за по-голямо присъствие на родни стоки по щандовете им, но реално не "свалят" цените си за достъп до тях.
Според ръководството на Съюза в условията на социален срив, безработица и нарастващ внос на стоки от чужбина, държавата трябва да предприеме мерки за насърчаване на малкия и на средния бизнес, а злоупотребата с пазарното положение на големите супермаркети да спре. Това може да стане с промени в Закона за защита на конкуренцията, свързани с техния монопол, смята Луканов.
От съюза дадоха положителната си оценка на първите стъпки на кабинета „Орешарски", чиито действия били окуражителни. Основание за тази оценка давало решението за въвеждане на "касова отчетност на ДДС", което реално ще остави минимум 200 млн. лева в малките и средните предприятия. Режимът предвижда регистрираните по ДДС фирми да внасят дължимият данък към хазната едва при получаване на плащане по извършената от тях доставка.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads