9|
7489
|19.10.2012
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Бизнесът ни на прага на фалит
Бизнесът у нас за първото полугодие на 2012 г. достигна дъното и е на прага на фалит, показват данните на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ).
Над 50% от предприемачите не са успели да погасят борчовете си и са дадени на съд. Най-много задължения към кредиторите имат хотелиери, строители и търговци.
От началото на годината са заведени 106 000 изпълнителни дела срещу бизнесмени, очаква до края на 2012 г. броят им да надхвърли 200 000, съобщава "Стандарт". Това е с 20% повече от предходни години.
"Бизнесът буквално се влачи по-дъното", коментира председателят на КЧСИ Георги Дичев. "Това е реалното отражение на кризата. Междуфирмената задлъжнялост е огромна", допълни той.
Вече самите фирми помежду си завеждат изпълнителни дела, това е и една от причините банките да не са най-големият източник на изпълнителни производства в страната. Техният дял е едва 31%.
Продадоха хотел "Тамплиер" за 22 млн.
Очаква се до края на 2012 г. съдия изпълнителите да съберат над 1 млрд. лева от длъжници. Това означава, че над 100 000 лева ще постъпят в държавния бюджет като такси от продажбите и ДДС. Само за 2011 има образувани дела за 1 млрд и 700 млн. лева.
"Показателен факт е, че от 2005 г. насам, откакто съществуват частните съдебни изпълнители, са събрани 2,8 млрд. лв. А само за тази година вече се говори за 1 млрд. лв.", посочи Дичев.
Почти двойна е сумата от неприключили изпълнителни дела, които към момента са 500 000 и са натрупани през последните шест години. Броят на реално извършените продажби за първите шест месеца на годината е 4 300, докато за цялата предходна година са били 6200.
"Вече много граждани и фирми разчитат на публичните продажби", коментира шефът на ЧСИ.
Стара Загора е №1 по фалити, след като изпревари големите градове. Показателен факт е, че общината се нарежда на второ място след София по продажба на отнети имоти.
В столицата са събрани 42 млн. лева от продажби, което е около 30% от общото за страната. Следва Стара Загора, после е Благоевград, основно заради хотелите в Банско. Веднага след тях са Пловдив, Варна и Бургас.
Най-много и с най-голяма стойност са продажбите на хотели - те са за близо 40 млн. лева през първите шест месеца. Следват търговските имоти – за 14 млн. лв., производствени имоти, офиси и магазини - за 13 млн. лв, което прави най-висок дялът на бизнесимотите не само като сума, но и като трайно очертаваща се тенденция в кризата. От по-малките имоти, най-голям е ръстът при фирмени офиси и двустайни апартаменти.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads