Бизнесът скочи срещу възможността скандално уволнен шеф от Агенцията по храните да се върне на бял кон, информират и чужди посолства
Скандалното е, че това се случва на фона на факта, че преди две години той изненадващо се сдоби с две обвинения - за престъпления по служба и за изнудване на фирми, конкуренти на тази, в която работел синът му. Именно заради последното обвинение, в момента бизнесът, който е изключително чувствителен към незаконен институционален рекет, буквално е настръхнал. За всичко това бизнесмени официално са информирали както представителите на властта, така и посолства на европейските страни.
В момента Генов води дело в административния съд, с което оспорва заповедта на БАБХ за неговото уволнение. Съдебният процес все още не е приключил с окончателен съдебен акт. Поредното заседание на съда по това дело е насрочено за март догодина. През последните дни, обаче предприемачи разбрали, че Генов настоявал БАБХ да се откаже от съдебния спор и "мачът" да приключи в негова полза много бързо. Твърди се, че за да се постигне това, дори се предлагала мастита сума пари.
Бизнесмени разкриват в писмо до вицепремиера Томислав Дончев и министъра на земеделието Десислава Танева и посолството на Холандия, че са силно притеснени както от опитите делото да бъде прекратено, така и от методите на управление на Антон Генов. Предприемачите не скриват опасенията си, че ако Генов се завърне в столичния клон на БАБХ или пък на друг висок пост в същото ведомство, рекетът срещу тях може да продължи с пълна сила.
Те изразяват опасенията си, че репресиите върху дружествата, които са конкуренти на фирмата, в която работи синът му, могат отново да бъдат подложени на натиск и жестоко да пострадат. Страховете им не са безпочвени, той като в момента 28-годишното момче Симеон Генов участва в управлението на 6 фирми, като в една от тях - „Наргос Брадърс“ ООД е съдружник с 6 години по-малкия си брат-Антонио.
От притеснение, че Антон Генов ще се върне в БАБХ, предприемачи вече са замразили бизнеспроекти за милиони. Хората не могат да си позволят да похарчат парите, а след това да бъдат заплашвани и принуждавани да фалират. Именно тези опасения, притеснените предприемачи са описали в писмото до управляващите.
Припомняме ви, че през 2017 година прокуратурата огласи данни за акцията срещу Антон Генов. Според държавното обвинение на 3 октомври 2016 г. Генов е разпоредил да бъде проверен склад на дружество за преработка на мазнини в Нови Искър, като били иззети 8180 л отработена мазнина и 39 неупотребявани бидони. Шефът на дирекцията е превишил правата си, защото неговото ведомство няма право да се занимава с отпадъци.
Според държавното обвинение целта на Генов е била да набави облаги за дружество, в което по същото време работел синът му и което имало същия предмет на дейност като проверяваното. Именно автомобили на тази фирма превозили конфискуваната от Нови Искър мазнина в неизвестна посока. На 4 ноември 2016 г. Генов разпоредил проверка при друг конкурент на сина си – фирма в Ботунец. До изземване обаче не се стигнало, защото дружеството подало сигнал в Агенцията по храните и тя спряла действията на ОДБХ – София.
Антон Генов бе привлечен под отговорност и за това, че през октомври 2016 г. принудил фирма с чуждестранен собственик да не извършва търговска дейност в София. Става дума за фирма, която отново изкупува мазнина за биогориво.
По повод обвинението на прокуратурата говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова тогава заяви, че има събрани доказателства и за извършена принуда.
„Установили сме личен мотив. Генов е разпореждал на служителите си да извикат на място фирмата на сина му и това са хората, взели мазнината и занесли в неизвестна за разследването посока. Вероятно, за да подпомогне фирмата на сина му. Подалият сигнала пък е вуйчо на собственика на фирмата, която е конкурентна на незаконно проверяваните”, обясни тя.
Моля, подкрепете ни.