0|
4978
|01.02.2010
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Част от резерва отива на по-високо ниво
По предложение на Министерството на финансите (МФ) до централната банка (БНБ) за преразглеждане на политиката на инвестиране през 2010 г. бе обсъдена възможността за подобряване на условията, които БНБ може да предостави на МФ за управление на временно свободния ресурс на централното правителство.
В резултат на това бяха променени общите условия за откриване на депозитни сметки в БНБ по отношение на доходността и срочността на депозитите. По този начин получаваме оптимална към момента структура и доходност по депозитите, съобщиха от пресцентъра на Министерстовото на финансите.
Общият размер на фискалния размер в БНБ към 31.01.2010 г. възлиза на около 7.0 млрд. лв. (от които 1.3 млрд. лв. на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система). По-голямата част от този ресурс е предимно на седмични и дневни депозити (80% от общия ресурс). За разлика от ситуацията до края на 2009 г., когато лихвените нива по депозита на правителството бяха нулеви, от началото на 2010 г. по-активното управление в БНБ вече носи доходност.
Предвид оценката за изменението на касовите потоци по централния бюджет, считано от 01.02.2010 г. Министерството на финансите ще преструктурира около 5.8 млрд. лв. в депозити с различна срочност, от тях 1.3 млрд. лв. - седмични депозити; 3.9 млрд. лв. - месечни депозити; 0.3 млрд. лв. - двумесечни депозити и 0.3 млрд. лв. - овърнайт.
Министерството на финансите всяко тримесечие ще изготвя информация за състоянието и доходността на фискалния резерв, с оглед прозрачност при управлението му.
„Очакваният положителен ефект за бюджета се измерва в рамките на 8-10 млн. лева допълнителни приходи от лихви през годината. Ежедневното наблюдение на международните пазари, по-активното управление на касовите потоци и депозита на правителството ще продължи, така че да оптимизираме още повече ефекта за бюджета", коментира заместник-министърът на финансите Ана Михайлова. Тя подчерта, че липсата на активна политика към момента е довела до пропуснати ползи, измерващи се в милиони.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads