42|
11967
|21.08.2012
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Чужденци отварят заводи в България
Големи международни компании проучват България като подходяща дестинация за изнасяне на свои производства и искат да отворят заводи у нас.
Това сочи доклад на Colliers International за развитието на пазара на логистични и индустриални площи през първата половина на 2012 г., цитиран от "Монитор".
България е привлекателна заради ниските производствени разходи, подходящото географско разположение, политическата стабилност и ниските данъци в сравнение с другите страни членки на Европейския съюз.
За първите 6 месеца на годината се наблюдава изнасяне на производства предимно в автомобилния сектор, се подчертава в доклада на консултантската компания. Пример за това е покупката на бившата фабрика „Миролио” в Сливен от японския производител на автомобилни части Yazaki. През първата половина на 2012 г. бе открита и фабриката на "АЛС България" в с. Мусачево за кожени автомобилни седалки.
Според експертите от Colliers International има засилен интерес към България от страна на компании от Западна Европа, които проучват както терени, така и съществуващи бази, подходящи за реновиране, където да преместят свои производства.
Брокери подчертават, че чужденците са привлечени и от евтиното електричество, чиято цена е най-ниската в рамките на ЕС. Друг плюс на страната ни са и атрактивните наеми на производствените и логистичните площи у нас, които са много по-ниски, отколкото в развитите страни от ЕС.
Спрямо съседните и бившите соцстрани ние предлагаме най-изгодни аренди на цехове. Средното ниво у нас е 3,8 евро на квадрат. В Румъния то е 4,4 евро за единица площ, почти колкото и в Чехия, а в Полша нивата са към 6 евро. Основно предимство за България са и ниските разходи за труд.
В момента предлагането у нас на цехове и складове е голямо и това е допълнителен стимул за инвеститорите, защото те няма да губят много време да изберат подходящото място за своя бизнес, казват експерти. От началото на годината у нас са обявени за наемане или продажба 15 000 квадрата, което е с 6% повече от първото полугодие на 2011 г. Не се очаква до края на годината наемите на цеховете у нас да претърпят големи промени.
Инвестициите в нови производствени мощности в Европа през второто тримесечие са били в размер на 2,2 млрд. евро, показват данни на Jones Lang LaSalle (JLL), цитирани от онлайн изданието propertyeu.info. Спрямо първите три месеца на годината те са се повишили с 56 на сто, сочат още данните на консултантската компания.
Според експерти спадът на интереса към инвестиции в промишлен бизнес в закъсалите страни от Еврозоната ще пренасочи част от капиталовите потоци към страни със стабилна финансова политика, каквато е и България.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads