Депозитна треска продължава да друса банки и потребители
На банковия фронт у нас, като че ли засега всичко е спокойно. Все още не се е чуло някоя банка да е изпаднала в затруднена платежоспособност. Не се наблюдават и опашки пред трезорите от вложители, които чакат да си изтеглят депозитите, напротив – сега даже привлечени от атрактивните лихви, те инвестират в тези продукти. „Вижда се доста силна активност при депозитите, те се оказват един от най-добрите варианти за инвестиция на парите, тъй като носят голяма доходност”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит център.
„Въпреки това от началото на годината пазарът е спокоен, като се има предвид, че януари и февруари по принцип са месеци, които са слабоактивни. Като прибавим и влиянието на финансовата криза можем да кажем, че се очертава сериозна предпазливост по отношение на предлагания ресурс”, коментира пред Frognews.bg Тошев.
Не можем да отречем, че има едно сериозно свиване в цялата финансова система. От един огромен двигател на икономиката, тя се превърна нещо съвсем различно.
И докато носталгично поглеждахме назад към последните няколко години, когато българските банки видимо бяха либерализирали режима за получаване на кредити и изобщо повишиха активността си в областта на заемите – потребителски и с цел закупуване на имот, нещата добиха друг коренно различен облик. Развилата се през изминалите месеци глобална финансова криза остави своите ефекти и върху българския банков пазар, макар и не пряко, както се случи в САЩ и Западна Европа. В резултат на ликвидната криза оскъпяването на ресурса на международните пазари и влошаването на доверието между пазарните играчи у нас нивата на лихвите по кредитите продължиха възходящия си поход, като се върнаха на нивата си отпреди четири години.
Увеличаването на цената на ресурса заради усложнените пазарни условия до голяма степен пресуши външното финансиране за банките. Освен привличането на пари от международните пазари постепенно намаля и финансирането от банките майки за дъщерните им институции не само в България, но и в Централа и Източна Европа като цяло. Така местният депозитен пазар стана основен ресурсен източник.
Изобилието от реклами и предложения на атрактивни условия по кредити бе напълно подменено от такива за депозити. Лихвите достигнаха двуцифрени нива дори за шестмесечни депозити - 10-11% на годишна база.
„Много е важно за банките в такъв момент да наберат достатъчен ресурс, ето защо тази нова финансова политика е търсена и приоритетна и много важна в следващите месеци. Такава е тенденцията и тя скоро няма да се промени", каза още Тошев.
Дейностите на банките по отношение на депозитите, които бяха характерни през февруари, според сайта "Моите пари", основно бяха насочени
към промоциите и промяната на лихви. Бяха прекратени няколко промоции
по 1- и 3-месечни депозити и намаляване на лихвите след това.
Увеличения на лихви се наблюдаваха по 6- и 12-месечните депозити, като
3-месечните депозити също продължаваха да бъдат сред таргет
срочностите. Наред с покачването на лихви имаше и няколко понижения.
Динамиката беше налице и както е видно, стъпките бяха основно в посока
на покачване на лихви, като не липсваха и някои понижения при ограничен
брой банки.
Месец февруари ще се запомни и с една корекция по доларови депозити.
Една от банките предприе такава стъпка. Увеличението е с около 0.30
п.п., като беше въведена и промоция.
Освен действащите и прекратени промоции, банките предложиха и нови
такива. Разбира се предложенията бяха с по-добри условия. Месецът
утвърди разликата в лихвените нива по левови и еврови депозити, като тя
в определени случаи беше твърде съществена. В една и съща банка лихвите
в левове и евро достигнаха до 2 п.п. разлика в полза на левовите
депозити.
Интересно през миналия месец беше предлагането на нови варианти на
досега съществуващи продукти, както и съвсем нови продукти. Така
тенденцията за акцент върху депозитите се затвърди за пореден месец.
снимки Вяра Йовева
Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.