Десетки казанджии станаха богаташи
РПК “Напредък” в Търговище държи 13 обекта за изваряване на ракия - в кв. Въбел, в селата Здравец, Подгорица, Момино, Ловец, Острец, Байчево, Певец, Съединение, Овчарово, Кралево, Дългач и Надарево - общо 13 дестилерии. Освен това има 4 обекта за продажба на цигари, едно заведение за обществено хранене, магазин и туристически обект с нощувка.
12 обекта за изваряване на алкохол притежава и кооперация “Илия Бояджиев” в Малко Търново. Нейни са казаните в самото градче, както и в бургаските села Бръшлян, Звездец, Младежко, Близнак, Евренозово, Граматиково, Сливарово, Бяла вода, Визица, Заберново и Стоилово. Всичките 12 дестилерии са регистрирани като работещи СМОД, но през последните 4 години за тях няма подавани финансови отчети. Собственикът им има и магазини за хранителни и нехранителни стоки, обекти за продажба на цигари, сладкарница, кафене, ресторант.
РПК “Бобов дол” пък държи 7 малки дестилерии - в Голямо село, както и в селата Мламолово, Долистово, Бабинска река, Бабино, Голема фуча и Жабокрък. Стопанинът им притежава и няколко магазина.
Седем обекта за изваряване на aлкохол притежава и ЕТ “Елена Велева - БЕМА” от Сандански. Производствените ѝ бази за алкохол са в селата Хърсово, Лиляново, Ласкарево, Вълково, Лешница, Левуново и Склаве. Странно е, че едноличната фирма не е подавала нито един финансов отчет от 2008 г. насам, но продължава да държи 7 активни СМОД.
РПК “Единство” в град Антоново изварява ракия в 4 селища - в самото Антоново, както и в селата Семерци, Разделци, Орач. Собственикът им притежава и магазини за цигари, храни, питейно заведение, сладкарница и ресторант.
Кооперация “Орач” в плевенското село Брестовец държи наред с местната казанджийница и тези в Тодорово и Горталово.
Три дестилерии притежава и ПК “Изгрев” в созополското село Черноморец. Освен в него тя е собственик и на казаните в селата Веселие и Росен.
По две дестилерии държат ЕТ “Зарко Георгиев” от Гулянци, Плевенско, ЕТ “Сатурн 24 Петко Атанасов” в бургаското градче Средец, ПК “Земеделец” в Котел, ПК “Обединение” в село Хвойна край Чепеларе, ПК “Тунджа” от Сливен - в с. Крушаре и с Чокоба, ОПК “Съединение” от Шумен има в с. Коньовец и с. Царев брод.
В Сливен държи две малки дестилерии ЕТ “Дечо 747 Недерло Апостолов”, а ЕТ “Дани - Илко Тончев” изварява ракия в Нова Загора и с. Любимец.
Дотук само справката показва, че 67 действащи ракиджийници са притежание едва на 15 души. Тези “обекти” бълват нелегална продукция, която се равнява на 90 на сто от капацитета на винпромите в страната.
Производителите извън закона хем тровят хората с ментета, хем не отчитат лев данъци и акцизи. А някои от тях произвеждат алкохол колкото среден винпром. Около 60 винпрома внасят около 185 млн. лв., а регистрираните СМОД - около 650-700 хиляди лева. А и едните, и другите произвеждат вино и ракия при равно количество грозде - около 200 000 тона. СМОД изваряват и 100 хил. тона от сливи, ябълки, круши, кайсии, дюли. Това са данни от Министерството на финансите.
Досега няма случай на отровен от ракия с етикет и бандерол. Въпреки това черната статистика на смъртните случаи от починали вследствие на менте алкохол расте стремглаво нагоре. Не са изстинали телата на последните починали от натравяне в Якоруда. Цехове за отрова се помещават дори в почивни станции на Светия Синод. Над 20% от смъртните случаи в токсикологиите са именно от натравяне с некачествени ментета. А само 30 мл. метанол в чашка са опасни за живота.
Между домашната ракия и ракията менте с етикет „домашна” има съществена разликата – първото е традиция, предавана и пазена с любов, второто е производство на рискова отрова с лъжовен етикет. Няма домашна ракия на пазара и е крайно време хората да започнат да правят информиран избор, и да спрат да се доверяват наивно, за да пълнят джобовете на нерегламентирани богаташи, за които „ракията” е пореден бизнес. И не случайно този бизнес застрашително расте - казанджийската мафия държи сивия сектор на ракията убиец, тя богатее с милиони, за което щедро се отплаща на тези, които й пълнят джобовете - със смърт.
Моля, подкрепете ни.