Реклама / Ads
4| 5333 |10.11.2009 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Емил Хърсев: Банките попресолиха супата

.
Емил Хърсев
В стремежа си да защитят законовите си интереси на кредитор, банките са "пресолили супата", коментира Хърсев, цитиран от БНР.
 

Според икономистът страхът на банките да кредитират е опасен, а исканията им за законови промени в защита от некоректни длъжници - като забрана за пътувания,  са силно преувеличени и могат да имат обратен ефект в обществото.

"Това е процедурна възможност, която съществува и сега - автомобил да бъде спрян от движение по искане на съдия-изпълнител, обясни финансистът.

Според него би било напълно достатъчно, ако се ускори изпълнителното производство и издаването на заповеди за изпълнение.

Емил Хърсев допълни, че работата по събирането на вземанията е не толкова в изпълнителното производство, "притискането на длъжника и разсипването на предприятия, а е много важно кредиторът да е разумен и да помогне на онзи, който може да оцелее".

"Най-лесно е да ходиш със съдия изпълнител и каквото намериш, да му вземеш", отбеляза той.

Според Емил Хърсев, в момента количественото ограничение на кредитите, дефицита и "страхът на кредитора да продължи да финансира очевидно разумни проекти, които трябва да бъдат завършени, за да започнат да се изплащат" е по-опасно от високите лихви.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 8353 |13.08.2019 Емил Хърсев: Превръщат банките в полицейски участъци . 4| 8107 |14.02.2015 Новият Закон за частния фалит спира банковото робство? . 12| 7147 |23.10.2014 Хърсев: Още чакам одитния доклад за КТБ . 12| 7478 |19.06.2014 Хърсев: Не полицаи, а банкери да извършват банковия надзор

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads