ЕРП-тата пак се пазарят за цените на тока
С 9,1% да поскъпне електроенергията за битови потребители от 1 юли предлага елекроразпределителното дружество Е.ОН, което снабдява с ток Североизточна България.
Увеличението на цената би повишило с 4 лева месечната сметка на домакинство, съобщи БНР. Засега от Е.ОН България няма да предлагат въвеждането на цена за мощност.
По-рано днес и EVN България обяви предложенията си за следващия отоплителен период от юли 2012 до юни 2013.
От дружеството искат повишаване на тока за битовите и стопанските клиенти със средно 3,6%, а на парното - с 1,4 на сто за мегаватчас без ДДС.
Междувременно и третият елразпределител - ЧЕЗ, мотивира искането си за по-висока цена на тока.
Предложението на компанията за периода юли 2012 - юли 2013 година са за средно увеличение на крайната цена на електроенергията от 0,7 ст. на киловатчас, без ДДС или 6.44%.
За битовите клиенти цената би била по-висока с 1,0 ст. на киловатчас (1,1 ст./квтч. дневна и 0,9 ст./ квтч. нощна тарифа), а за бизнес клиентите на ниско напрежение на компанията - с 0,8 ст./квтч, без ДДС.
При средномесечна консумация на домакинство в Западна България от 200 квтч (включително дневна и нощна тарифа), или 32,45 лева (с ДДС), средномесечната сметка за електроенергия би се увеличила с 2,49 лева (с ДДС).
ЧЕЗ предлага цената за достъп до елразпределителната мрежа за обекти на бизнес клиенти да бъде цена на 1 квт мощност за един ден.
Ценовото предложение на ЧЕЗ се основава на реалната бизнес ситуация, отчитайки средногодишната инфлация в размер на 4,2% обявена от Националния статистически институт, необходимостта от инвестиции, либерализацията на пазара и мерките за повишаване на енергийната ефективност.
Генерирането на необходимите приходи за периода не е задължително да се постигне чрез увеличение на цените за крайните потребители. То може да бъде постигнато и чрез промяна на разпределението на цената по веригата производител - доставчик, коментират от компанията.
Моля, подкрепете ни.