Горанов: Бюджет 2015 е консервативен
Отбелязано е забавяне на реалния растеж на БВП на България. Въпреки това финансист номер 1 изтъкна, че така предложеният Бюджет ще гарантира финансова стабилност на страната ни, а в него има заложено ефективно управление на европейските фондове и отпимизиране на административните структури.
Като плюс финансовият министър посочи и предвиденото, макар и слабо, понижаване на нивото на безработица у нас до 11,7 на сто.
След като посветиха два часа от днешното си извънредно работно време на спорове за "Южен поток", депутатите се захванаха с разглеждането на първо четене на бюджета на страната ни за следващата 2015-та година.
В разчетите на държавните пари за предстоящата година е заложен икономически растеж до 0.8% и запазване на дефицита до 3%. Записано е обаче, че страната ни ще поеме нов външен дълг в размер на 8,1 млрд. лева.
Те ще бъдат използвани обаче по следния начин - 2,5 млрд. лева финансиране на дефицит; 4,2 млрд. лева за рефинансиране на предишни дългове; 1 млрд.лева заемът на страната ни към Европейската инвестиционна банка и 0,4 млрд. лева е буферът в фискалния резерв.
Кабинетът „Борисов 2" склони и се съгласи да предвиди увеличаване на минималната работна заплата през следващата година, но предвидливо го направи на два пъти - 360 лева от 1 януари и 380 лева от 1 юли 2015-та година. Т.нар „швейцарско правило" се запазва в сметката на страната ни и за следващата година, което означава, че пенсиите ще бъдат осъвременени от 1 юли 2015 г.
„Плоският" данък също се запазва през 2015-та година, а размерът си съхраняват и социалните, и здравноосигурителните вноски.
Някои политически сили вече обявиха позицията си за Бюджет 2015. Така например ДПС се зарекоха, че ще гласуват „против" предложените сметки на държавните пари, тъй като не виждат никакви реформи в тях.
Моля, подкрепете ни.