Градът на щастието - Ахтопол
Ахтопол е популярен туристически център и има богато културно-историческо наследство. Тук слънчевите дни в сравнение с останалото Черноморие са най-много, а температурата на водата е по-висока (около 25оC). Плажната ивица, покрита със ситен пясък е дълга 2 км.
Ахтопол е предпочитано място за почивка от семейства и хора, търсещи спокойствие и усамотение.
Името на града датира от дълбока древност. Ахтопол е построен на място, където някога е имало тракийско селище. Около 6 век преди новата ера градът е колонизиран. Римляните го нарекли Peronticus. Византийският владетел Агатон възстановява селището след варварските нашествия и му дава името Agatopolis (“Град на щастието”), което се запазва и до днес. Към края на 14 век турците превземат Ахтопол и го преименуват на Ахтенболу. Градът е изгарян и унищожаван много пъти от морски пирати. Съвременният град е построен изцяло наново. Все още са запазени части от градските стени, стенопис, изобразяващ формирането на Първата българска държава през 681 г. Интерес представляват църквата “Възнесение”, построена през 1776, манастирът “Св. Яни” и чешма с изображение на тракийски конник.
Ако след всичко това вече се замисляте дали да не отскочите до там, то можете да посетите това прелестно място по два начина - с автобус или с автомобил. Автобусите са комфортни и пътуването минава сравнително бързо. Цената на билета от София в едната посока е 29 лева, а за двете излиза 54 лева. Компаниите за превоз предлагат и намаления за ученици. С автомобил също е приятно стига да не сте шофьорът. Но пък имате повече свобода да спирате където и когато поискате. Друг малко по-скъп начин да стигнете в Ахтопол е със самолет до Бургас и после с автобус, тъй като има редовен транспорт до Бургас и Созопол. Що се отнася до това къде може да се отседне, то в Ахтопол има много почивни станции, хотели, както и един от малкото запазили се по Черноморието функциониращи къмпинги - “Делфин”. Предлагат се и частни квартири. Цените са ниски. Леглата варират от 6 до 15 лева в зависимост от удобствата и месеца, в който сте отседнали. В хотелите нощувката струва около 20-30 лева на легло през юни и до 40 лева в пика на сезона за три и четири звезди. В петзвезден луксозен хотел ще платите около 50 лева на вечер. Целият град е обсипан с малки китни ресторантчета и барове. Там туристите могат да се насладят на вкусните морски деликатеси и свежи летни коктейли на достъпни народни цени.
За доброто настроение на гостите града педлага редица атракции и развлекателни заведения.
снимки Вяра Йовева
Ако не сте любители на събирането на тен на плажа, то можете да разгледате забележителностите наоколо. На 5 км южно от Ахтопол е устието на река Велека, най-красивата на българското Черноморие, макар че реките Ропотамо и Камчия не й отстъпват. Mестността е известна с уникалните си природни ресурси, подтикнали еколози от цял свят да изследват редки видове растителност и животински свят, характерни за екологично чистите райони, останали сякаш недокоснати от човешката ръка и до днес. Селцето Кости, известно с нестинарските танци, се намира близо до устието на реката. А на 3 км северозападно от Кости е първият български резерват “Силикосия”, където е запазена характерна само за Странджа планина растителност. На 10 км южно от град Ахтопол е разположено с.Синеморец, последното населено място преди границата с Турция. Биосферният резерват “Лопушна” е на около 30 км югозападно от града. 3 км на север се намира село Варвара – любимо място за водолазите, заради подводните рифове и вдлъбнатини. "ФН"
Моля, подкрепете ни.