Инфлацията в България за първи път се понижи след период на близо две години постоянни ръстове
Това е първа и малка победа, има още много какво да се прави в тази посока, и се надявам вие да ми помогнете, да намерите най-верните решения, обърна се министърът към участниците в Четвъртия национален научен форум "Бизнесът в 21-ви век". Тази година темата на събитието е "Възстановяване и устойчивост след кризата".
Форумът се организира от Бизнес факултета на Университета за национално и световно стопанство, съвместно със Съюза на икономистите в България, Научноизследователския център за развитие на бизнес компетентности "Иновации и конкурентоспособност" и Центъра за индустриални изследвания и иновации.
През октомври 2022 г. месечната инфлация в България е 0,9 на сто спрямо предходния месец, а годишната инфлация, спрямо октомври 2021 г., е 17,6 на сто, съобщи тези дни Националният статистически институт. Това е първият спад на годишната инфлация от януари 2021 г., когато показателят се понижи до минус 0,6 на сто спрямо 0,1 на сто през декември 2020 г., сочи справка в НСИ.
Макропоказателите ни днес достигат исторически върхове, изтъкна министърът, като напомни, че за 2021 г. в процентно изражение ръстът на БВП, след пандемията, е най-високият от 1995 г. насам, сериозен е ръстът на износа, а България е сред първите пет страни в ЕС по ръст на експорта, безработицата запазва исторически ниски равнища в кризата. Министърът изтъкна, че през 2021 г. чуждестранните инвестиции в България са на стойност малко над 1,2 млрд. евро.
Тези добри показатели няма да имат много голямо значение, ако не успеем да овладеем продължаващия ръст на цените, посочи министърът.
Моля, подкрепете ни.