Реклама / Ads
5| 11363 |15.04.2025 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

В интерес на България е мораториумът за шистов газ да се премахне, вярва експертът Христо Казанджиев

.
Енергийният експерт Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум Източник: БГНЕС
"Вън от съмнение е, че този мораториум с решение на НС за добива за шистов газ е абсолютна недомислица, защото действащият Закон за подземните богатства предоставя всички възможности да бъдат прилагани на каквито и да е опасни технологии за околната среда."
 

Това посочи в ефира на БНР енергийният експерт Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум.

 

"А проучванията за шистов газ не създават опасност за околната среда с изключение на замърсяване на подпочвени води. Реално погледнато проучванията за шистов газ по нищо не се различават от тези за нефт и газ", категоричен е той.





На официална церемония днес държавата подписа договор в лицето на министерство на енергетиката с частна компания за проучване и търсене на нефт и природен газ в блок 1-26 "Хан Тервел" в Черно море.

 

Казанджиев коментира проучени залежи и възможностите за добива на енергийни ресурси у нас.

 

"Мораториумът у нас беше изключително удобен за Русия. Към настоящия момент би било полезно и в интерес на България този мораториум да бъде премахнат и проучванията за шистов газ да бъдат възобновен. За такива проучвания има инвестиционни заявления за търсене на конвенционални находища не само в Североизточна България и се възпрепятстват от държавата", отбеляза експертът.

 

И припомни, че Черно море от 20 години се проучва в българската и турската акватория. Съседите ни са открили т. нар. находище Сакария в дълбоководната част на Черно море.

 

Казанджиев подчерта, че не разбира заявените намерения на енергийния министър Жечо Станков, държавата да участва с 20% в проучванията и след това и да получава 20% от ресурса.

 

"Не разбирам намеренията на българското правителство, защото той се проучва над 20 години и геоложкият риск е твърде висок, а разходите са високи. Държавата е предоставила проучване на петролни компании и се чудя с какъв акъл иска да има процент от проучванията. И безкрайно ме изненадва, защото перспективите за откриване на находища в Черно море намаляха с годините. Установени находища у нас има на сушата и има инвестиционни намерения за сондиране, и България нищо не прави, а създават напразни надежди в българското общество", вярва енергийният експерт.





По думите му откритието на Турция – находището Сакария , касае газови хидрати – форма на замръзнал природен газ с вода заедно с дънни утайки:

 

"Ресурсите на такива находища са сериозни като количество, но към настоящия момент няма индустриална технология за добива на тези хидрати. Добре е да се проучат тези хидрати с цел далечна перспектива за добив."

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 2343 |15.04.2025 Администрацията на американския президент замрази над 2 млрд. долара федерално финансиране за Харвард . 0| 2521 |15.04.2025 Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ – 26 април в София . 0| 2370 |14.04.2025 HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024 . 2| 3158 |14.04.2025 Решение на финансовото министерство може да вдигне цената на новите автомобили и частите

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads