7|
5388
|15.11.2010
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Липсата на инвестиционна политика, удължава кризата
“Към момента все още липсват ясни инвестиционни намерения на фирмите, което води до извода, че кризата ще бъде доста по-продължителна. Има съществено преместване на работната сила, що се отнася до младите хора – от индустрията към търговията и услугите”, заяви Емил Димитров, конфедерален секретар на КТ „Подкрепа”, завеждащ отдел „Пазар на труда“.
Това стана ясно, след анкетни проучвания за състоянието, проблемите, изискванията към компетенциите, професионалната квалификация и образователно ниво на работната сила в България. От бизнесът са категорични, че няма да има планови съкращения.
Според нето това са двата най-обезпокоителни факта от проучванията – липсата на ясна визия в работодателите за бъдещи инвестиции и развитие и това, че младежите се преместват в друг сектор. Емил Димитров смята, че вече има недостиг на млади кадри в индустрията. Причините са свързани с по-високото заплащане, по-леките условия на труд и липсата на развитие на нови технологии, високотехнологични работни места.
Резултатите сочат още, че работодателите не инвестират в обучение на персонала – поради липса на средства, но и на култура и познания.
Обща констатация сред анкетираните работодатели, сред работниците и държавните институции е, че се къса връзката между образованието и бизнеса и младите хора излизат от университетите недостатъчно подготвени за трудовата дейност, която им предстои.
Резултатите ще бъдат предложени като национални политики на правителството съвместно от работодатели и синдикати.
Проучванията са осъществени сред фирми, работещи в държавната администрация и синдикални структури от Българската стопанска камара в партньорство с КНСБ и КТ „Подкрепа“.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads