3|
5332
|10.08.2011
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
НЕК и Атомстройекспорт преговарят за "Белене"
България и Русия преговарят за оборудване, което не подлежи на интегриране в проекта АЕЦ "Белене", се казва в комюнике на "Атомстройекспорт".
Днес представители на АСЕ, която е част от руската държавна корпорация "Росатом" и изгражда руски атомни централи в чужбина, започнаха преговори с Националната електрическа компания на България /НЕК/ за покупката на оборудване, което не подлежи на интеграция в проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", съобщи БГНЕС.
Става дума за оборудването, намиращо се на склад на площадката от 1991 г. Повод за преговорите послужи изявлението на НЕК за претенции към АСЕ във връзка с рамковия Договор /сключен на 28.11. 2007 г. въз основа на Договора между "Атомстройекспорт" и НЕК за изграждането на АЕЦ "Белене" от 29 ноември 2006 г./ за основните принципи за изкупуването на посоченото оборудване от НЕК АД на обща сума 61 милиона евро.
"Атомстройекспорт" и НЕК сключиха Договора за изграждане на АЕЦ "Белене" на 29.11.2006 г., клауза 18 от него определя, че съществуващото оборудване, което няма да бъде използвано в новата АЕЦ, трябва да бъде предмет на покупка в хода на отделни преговори и по отделен договор между АСЕ и НЕК. През 2007 г. страните сключиха по този въпрос рамков Договор. Той определя, че доставката на оборудване ще се осъществява по отделни допълнения към Договора, в които се посочва състава на всяка конкретна партида от закупуването оборудване, условията на доставката, сроковете и цената. В последствие доставката на оборудване се осъществява на основа на сключените седем допълнения към рамковия Договор. АСЕ прие цялото оборудване на стойност над 160 милиона евро според документа за прием и предаване, по отношение на което бяха подписани допълненията. В същото време част от оборудването на станцията, придобиването на което не бе договорено в допълненията към рамковия договор, не беше изкупено и остана собственост на НЕК.
Срокът на действия на рамковия Договор изтече на 31 декември 2008 г. Договорът се удължаваше от страните на два пъти: първоначално до 30.06.2010 г., а впоследствие до 31.03.2011 г. АСЕ предложи на НЕК до де удължи договора до 31.12.2011 г., но НЕК се отказа.
В момента НЕК обсъжда възможността да принуди АСЕ да купи оборудване, което влиза в подписаните допълнения към рамковия Договор. Неговата обща цена се оценява от българската страна на 40,2 милиона евро и представлява основата на възможния иск в случай, че НЕК се обърне към Женевския арбитраж. Очаквайте още подробности.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads